گروه چاپ آرمانی / آموزش  / افست یا دیجیتال
چاپ افست یا چاپ دیجیتال

افست یا دیجیتال

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولاً برای چاپ در تیراژهای کم ، توسط چاپگر‌های لارج فرمت یا لیزری و جوهر افشان انجام می شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش چاپ افست است. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا ، در تیراژ محدود و با اطلاعات متغیر را فراهم می‌آورد .
چاپ افست یکی از فراوان‌ترین و رایج ترین نوع چاپ ‌ها است . روشي براي دستيابي به بهترين كيفيت وبالاترين تيراژ است كه براي چاپ انواع جعبه ، لیبل ، كتاب، مجله، بروشور، كاتالوگ، پوستر و هر چيزي كه قرار است بر روي كاغذ یا مقوا و با تيراژ بالا (معمولاً ۱۰۰۰ عدد به بالا) چاپ شود مورد استفاده قرار مي گيرد.

در چاپ افست از مدل رنگی CMYK  استفاده مي‌شود . هر رنگ به صورت جدا گانه بر روي كاغذ چاپ شده و عمل تركيب رنگ بر روي كاغذ صورت مي‌گيرد.

تفاوت بین چاپ دیجیتال و چاپ افست در چیست ؟

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست در استفاده نکردن از پلیت‌های چاپ ( زینک ) است که در نتیجه ی حذف این موارد ، مراحل آماده سازی پیش از چاپ به نسبت سریع تر و ارزان تر پیش می رود. در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال ، جوهر در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهد و در برخی سیستم ها ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرایندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.

کیفیت چاپ افست عموما از چاپ دیجیتال بیشتر و رنگها زنده تر است . معمولا در چاپ افست برش ها دقیق تر و کار ها تمیز تر و مرتب تر می باشد و رنگ چاپ شده ثبات بیشتری دارد .

روند چاپ افست :

تكنولوژي چاپ افست كمي پيچيده است. افست  (Offset)در لغت به معنای غیر تماسی می باشد . در اين تكنولوژي براي چاپ هر رنگ بر روي كاغذ از سه استوانه ي اصلي استفاده مي‌شود.  متریال چاپی (کاغذ) در تماس مستقیم با پلیت چاپی (زینک) نبوده و سیلندر بلنکت (لاستیک)، واسط بین زینک و سیلندر فشار است. به این ترتیب در دسته بندی تکنیکی ؛ چاپ افست در دسته ی چاپ های غیر تماسی دسته بندی می گردد .

در دستگاه چاپ افست و در هر ستون چاپ ، به دور غلطك اول صفحه اي فلزي از جنس آلومينيوم كه به آن پليت يا زینک ميگويد پيچيده مي شود. اين صفحه ي فلزي قبلاً در واحد پيش از چاپ  ، موسوم به ليتوگرافي ساخته مي شود. در ليتو گرافي فايلي كه براي چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشكيل دهنده ي آن (CMYK) تقسيم شده و فايل مربوط به هر رنگ با نوعي از مواد پليمري مخصوص بر روي سطح ورقه ي آلومينيومي ( زینک ) چاپ ميشود.

دو غلطک كوچك با غلطك اصلي زينك در تماس هستند . يكي از آنها با محفظه ي آب در تماس است و ديگري با محفظه ي مركب. غلطك زينك بسته به تصويري كه با مواد پليمري بر سطح آن نقش بسته مركب را جذب مي كند و در ساير بخش ها فقط مرطوب مي شود. سپس اين رنگ جذب شده را به غلطك پاييني كه از جنس لاستيك مي باشد منتقل مي كند اين غلطك هم بر روي كاغذ ميچرخد و مركب را به سطح كاغذ منتقل مي كند. غلطك زيرين وظيفه ي فشار دادن كاغذ به غلطك لاستيكي را بر عهده دارد.

در يك دستگاه چاپ افست چهار رنگ ، مكانيزم بالا چهار بار در طول دستگاه تكرار مي شود . بنا بر اين ابعاد دستگاه هاي چاپ افست بستگي به سايز چاپ آنها و نيز به تعداد رنگ آنها دارد.

دستگاه هاي چاپ افست ، بسته به مدل داراي سايز چاپ از ۵۰×۳۵ سانتي متر  (GTO (،۵۰ × ۷۰ ( دو ورقی ) ، ۹۰ × ۶۰ ( سه ورقی ) ،  ۱۰۰× ۷۰ ( چهار و نیم ورقی ) ، و حتي در موارد محدود تا سايز ۱۴۰*۱۰۰ مي باشند.

برخي از دستگاه هاي چاپ افست داراي يك ستون رنگ هستند يعني در هر بار مكش كاغذ فقط مي توانند يك رنگ را روي كاغذ چاپ كنند. برخي از دستگاه ها دو رنگ و برخي نيز چهار رنگ هستند كه چاپ هر چهار رنگ را با يك بار مكش كاغذ انجام مي دهند. برخي از دستگاه هاي چاپ افست ۵ رنگ هستند كه علاوه بر چاپ هم زمان CMYK  ، ميتوانند چاپ رنگ پنجم (مثلاً نقره اي يا طلايي يا رنگ هاي ساختگي) و يا حتي چاپ ورني را انجام دهند.

از آنجا که چاپ رنگ ها در سيستم چاپ افست به صورت جدا گانه انجام مي شود تطبيق دقيق رنگ ها بر روي هم از موارد بسيار مهم در كيفيت چاپ مي باشد.

نحوه ي محاسبه ي قيمت چاپ در سيستمِ چاپ افست به اين صورت است كه برای يك برگ تا ۵۰۰۰ برگ هزينه اي ثابت دريافت ميگردد و با توجه به اينكه هزينه ي ساخت زينك نيز ثابت بوده ؛ با افزايش تيراژ چاپ ، هزينه ي چاپ هر برگ كاهش مي يابد. به همين دليل است که از چاپ افست براي تيراژ هاي پايين استفاده نمي شود.