گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بروشور چیست ؟

بروشور چیست ؟

بروشورBrochure) ‎ ) ابزاری برای ‏ارائه مشخصات کامل یک محصول و نحوه استفاده از آن و یا بررسی دقیق و کامل خدمات قابل ارائه است . بر این اساس به بروشور ها ، کالانما نیز گفته می ‏شود .

برند های بزرگ و کوچک به انواع بروشور ، تحت عنوان ابزاری مهم جهت تبلیغات محصولات و خدمات خود نیاز دارند. بروشور روشی ساده و کم هزینه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ترغیب مشتری برای خرید محصولات و استفاده از خدمات می باشد. در حقیقت بروشور ابزاری برای فروش بیشتر و بازاریابی ملموس و معتبرتر است .

تفاوت بروشور و کاتالوگ

معرفی و درج اطلاعات مربوط به نحوه استفاده از محصول یا خدمات ، مهم ترین پارامتر تشکیل دهنده ی  یک بروشور است. در واقع تفاوت بروشور و كاتالوگ در این نکته است که در بروشور، یک محصول یا خدمات  خاص معرفی می شود ولی در کاتالوگ، مجموعه محصولات و خدمات یک شرکت یا کمپانی، معرفی می گردد. کاتالوگ ها بخش های کاملی از کالاها یا خدمات را به مخاطبان خود آموزش می دهند. جنبه آموزشی یک کاتالوگ در بیشتر مواقع ، بیشتر از جنبه تبلیغاتی آن به بوده و تعداد صفحات آن ، رابطه مستقیم با میزان اطلاعات قابل درج دارد.

بروشورها بر خلاف کاتالوگ ها حجم کمتر و ظاهر ساده تری دارند.  بروشور اغلب با کاغذ گراماژ پایین تر از کاتالوگ چاپ می شود و رایج ترین شکل آن بصورت دولتی وسه لتی ، همراه با خط تا و معمولا به صورت تا شده از چند نقطه بر روی خود می باشد .

طراحی کاتالوگ اغلب بخاطر بیشتر بودن تعداد صفحات آن ،  نسبت به طراحی بروشور با نرم افزارهای صفحه بندی مانند ایندیزاین (indisigne) انجام می شود. چاپ کاتالوگ اغلب به وسیله چاپ افست انجام می شود. تفاوت بین چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور در این است که می توان چاپ بروشور را در تیراژ پایین بوسیله چاپ در فرم های عمومی انجام داد . ( در فرم عمومی ، چند فرم مختلف بروشور را در کنار هم قرار داده و چاپ می کنند . در حقیقت این کار باعث پایین آمدن قیمت چاپ بروشور می شود. )

اگرچه امروزه انواع اقلام تبلیغاتی و گرافیکی به صورت اینترنتی و غیر چاپی نیز منتشر می شوند، اما چاپ کاغذی، دسترسی بیشتر و بهتری برای مصرف کننده نهایی فراهم می آورد .

 

هدف چاپ بروشور

  • اطلاع رسانی:  از بروشور برای اطلاع رسانی به مشتریان ، استفاده می شود. این اطلاعات مربوط به محصول یا خدماتی است که یک برند یا سازمان ارائه می دهد. بروشور ها در واقع محصول و خدمات را در ذهن مشتری ماندگار می کنند و پیام برند را به مشتری می رسانند .
  • تبلیغات:  بروشور ابزار تبلیغاتی مهمی است که امکان بررسی و نمایش یک یا چند محصول یا خدمات را فراهم می آورد.
  • شناسایی: بروشور ها به شناساندن برند و اعتبار بخشی کسب و کار ، کمک می کنند .
  • آموزش: بروشور، نحوه استفاده صحیح، بهره برداری و کاربرد یک سوژه خاص را به مخاطبان انتقال می دهد.

هدف نهایی از چاپ بروشور در واقع  معرفی اهداف و ارزش ها و ارتقای اعتبار سازمان با بودجه کم می باشد. اگر بروشور به صورت حرفه ای طراحی و به چاپ برسد می تواند جزو یکی از ابزارهای مهم بازاریابی به شمار رود.

 

بروشور چیست ؟

مزایای استفاده از بروشور

  • توزیع آسان

بروشورها را می توان در مکان های مختلفی از جمله نمایشگاه ها ، فروشگاه ها ، شو روم ها و … قرار داد . این امر موجب می شود اطلاعات مشخص و دقیق تری به مخاطبان هدف بیشتری منتقل گردد .

  • مقرون به صرفه

در مقایسه با برخی گزینه های بازاریابی آنلاین، بروشور یک روش بازاریابی کم هزینه و سود آور است. به علاوه، امکان طراحی و تولید بروشور ، متناسب با بودجه وجود داشته و همچنین با انتخاب تیراژ مناسب می توان قیمت تمام شده ی بروشورها را نیز کاهش داد.

  • ایجاد اعتبار

ارتباط میان برند و مشتری ، از طریق اطلاع رسانی ، آموزش و طرح های چشم نواز موجود در بروشور ها تقویت می شود . بروشور ها به عنوان ابزاری ماندگار ، از سوی برند در اختیار مشتری نهایی قرار می گیرد. بروشورها نشان می دهند که برند ها مایل به سرمایه گذاری بر روی مشتریان خود هستند .

هنگامی که مشتریان می توانند در مورد چگونگی خدمات و محصولات اطلاعات مدون کسب کنند ، به برند اعتماد بیشتری پیدا می کنند.   بروشورها حاوی پیام ظریفی هستند که  کسب و کار را حرفه ای، قابل اعتماد و متعهد به کیفیت نشان می دهند. بسیاری از مشتریان تمایل دارند تا قبل از خرید یا دریافت خدمات ، داشتن تجربه و ارتباط  ملموس و مشترک با یک برند را  احساس کنند .

  • انتقال اطلاعات

بروشور به صاحبان برند اجازه می دهد تا مجموعه اطلاعات زیادی را در فضایی کوچک گرد آورند و به شرح و توصیف خدمات و محصولات خود بپردازند.