گروه چاپ آرمانی / آموزش  / روند تلخ و شیرین قیمت گذاری در چاپ
قیمت گذاری در چاپ

روند تلخ و شیرین قیمت گذاری در چاپ

قیمت در لغت به معنی سنجش، ارزيابی، اندازه و معیار است. قیمت در بازارعبارت است از ارزش مبادله ای کالا و خدمات، که بصورت واحد پول بیان میشود. براين اساس قیمت گذاری به طور ساده يعنی تعیین قیمت برای کالا يا خدمات. قیمت گذاری فعالیتی است که بايد تكرار شود و فرآيندی مداوم و پیوسته به شمار می رود. اين تدوام ناشی از تغییرات محیطی و عدم ثبات شرايط بازار است که لزوم جرح و تعديل قیمت را ايجاد میکند .

انتخاب استراتژی کارآمد برای تعرفه‌گذاری، یکی از مهمترین بخش‌های حفظ یک کسب و کار موفق در صنعت چاپ است. شرکت‌های پیشرو در صنعت چاپ از استراتژی‌های خلاقانه‌ای در قیمت‌گذاری بهره می برند و زمینه رشد شرکت را فراهم می آورند . فرآیند تعرفه‌گذاری صحیح ، علمی دقیق و مشخص نیست و از استراتژی‌های مختلفی در این زمینه و در صنعت چاپ برای رسیدن به آن استفاده می شود :

  • قیمت‌گذاری با محاسبه هزینه به اضافه سود (Cost Plus Markup Pricing)

این استراتژی رایج‌ترین روش قیمت‌گذاری است که چاپخانه‌های بسیاری از آن استفاده می‌کنند.در این روش قیمت فروش با پیش‌بینی هزینه تولید یک سفارش به کمک نرم‌افزار و یا برگه‌های مخصوص برآورد هزینه و افزودن درصدی سود به آن تعیین می‌شود.

  • فرصت‌ قیمت‌های بالاتر (Skimming Pricing)

این استراتژی به گونه‌ای است که به مشتریانی که بابت محصول جدید ، به خدمات پیچیده‌ای نیاز دارند و شرکت دیگری توان انجام سفارش آنها را ندارد، بالاترین قیمت داده می‌شود. وقتی سفارش اول با موفقیت انجام شد، قیمت را پایین می آورند تا برای آن محصول مشتریان جدیدی جذب کنند. در نهایت وقتی محصول به دوران بلوغ رسید و تعداد رقبا بیشتر شد، قیمت به حداقل می‌رسد. این روش در مواردی که شرکت ها دارای تکنولوژی و یا امکانات جدید و منحصر به فردی است، بیشترین کاربرد را دارد.

  • کسب سهم بیشتر در بازار (Gain Market Share Pricing)

در این روش برای حذف رقبا و کسب سهم بیشتر در بازار، قیمت‌های پایینی برای خدمات در نظر گرفته  می‌شود. قیمت پایین به معنی سود کمتر و گاهی حتی عدم دریافت سود معقول است . این روش روند بی ثباتی دارد. قیمت پایین برخی سفارشات گاه پول‌ساز خواهند بود ولی نه در کوتاه مدت، بلکه پس از ایجاد ارتباط با مشتریان و دریافت سفارشات گوناگون.

  • یک کار و چند قیمت (Versioning Pricing)

در این روش با ارایه پیشنهادات جایگزین و متفاوت ، به مشتری مشاوره داده می شود تا در مقابل هزینه ای که می‌پردازد خدمات به صرفه‌تری دریافت کند. برای مثال در مورد اندازه کار، نوع کاغذ، صحافی، بسته‌بندی و غیره پیشنهاداتی ارائه می گردد که صرفه اقتصادی بیشتری برای مشتری داشته باشد. تلاش برای مقرون به‌صرفه‌تر کردن سفارش برای مشتری نشان می‌دهد که یک شرکت به کسب و کار مشتریان خود اهمیت می‌دهد و همین امر باعث اعتماد بیشتر مشتری به او خواهد شد.

  • قیمت‌گذاری بر اساس تقاضا (Customer Demand Pricing)

این استراتژی به طور معمول به دنبال یک رویداد، یک گرایش تازه، یک موضوع خاص و یا سهولت دسترسی به محصولات مشابه ایجاد می‌شود. مانند افزایش قیمت خدمات چاپ هنگام انتخابات ریاست جمهوری در نتیجه افزایش تقاضا  و هم چنین کاهش قیمت پس از اتمام انتخابات.

  • قیمت‌گذاری بر اساس ارزش‌گذاری از دید مشتری (Precieved Value Pricing)

این شیوه ارزش‌گذاری محصولات و خدمات ،  بر اساس میزان تمایل مشتری به دریافت آن است. مشتری در ازای قیمت تعیین شده، ارزش‌های ملموس و غیرملموسی دریافت می‌کند. . در واقع قیمت خیلی پایین همواره یک امتیاز نیست، بلکه گاها برای مشتری نگران‌کننده است و احتمال کیفیت پایین و خدمات ضعیف را نشان می‌دهد.

 

برای محاسبه ی هزینه ی چاپ ، به آگاهی از سوژه ی چاپی ؛ تیراژ ،  قطع چاپ ، نوع  و گرماژ کاغذ ، تعداد رنگ ، نیاز به قالب ، برش ، صحافی و … نیاز خواهد بود.

هزینه های چاپ ، مراحل مختلف آماده سازی کار ؛ از طراحی گرفته تا لیتوگرافی ،  تهیه زینک ، تهیه کاغذ ، هزینه دور چاپ ، برش و صحافی ، هزینه حمل و نقل و در نهایت اقلام اضافی و خدمات تکمیلی مثل ورنی ، یو وی ، سلفون و …را در بر می گیرد .
با آگاهی از مقدار کاغذ مورد نیاز ، قیمت روز کاغذ استعلام می گردد. برای یک کار چاپی ، کاغذی انتخاب می شود که با توجه به ابعاد کار ، میزان پرتی آن حد اقل ممکن باشد . پس از انتخاب کاغذ ، هزینه های دور چاپ ، خدمات حین چاپ ، پس از چاپ ، بسته بندی ، حمل نقل و … با احتساب درصد سود تعیین شده و مالیات بر ارزش افزوده  محاسبه می گردد .