گروه چاپ آرمانی / آموزش  / پس از چاپ
خدمات پس از چاپ

پس از چاپ

چاپ بدون عمليات تكميلي، انتظار مشتريان را برآورده نمي سازد. شاید در نگاه اول به نظر برسد که فعالیت‌ها در صنعت چاپ منحصر به قرار گرفتن جوهر روی کاغذ باشد. اما واقعیت غیر از این است. بعد از تمام شدن کار چاپ ، فرآیندی به نام پرداخت یا همان عملیات پس از چاپ باید انجام شود تا خروجی اقلام چاپی از لحاظ ظاهر و کارایی بهتر شوند.

در حقیقت همان‌قدر که کار طراح در خروجی اقلام شما مهم است و همان‌قدر که جنس کاغذ و یا نوع چاپ بر خروجی کار اثر دارد ؛ فرآیندهای پس از چاپ هم بر نتیجه‌ی نهایی کار از لحاظ ظاهری اثر زیادی دارند. بعضی از این فعالیت‌ها می‌توانند پیش از آنکه کار چاپی از دستگاه بیرون بیاید انجام شود اما بیشتر این فرایندها بعد از اتمام کار چاپ و خشک شدن کار انجام می‌شوند. بنابراین لازمه تمامي كارهاي چاپي خدمات پس از چاپ است.

پس از چاپ شدن ِ یک طرح ، بسته به نیاز می توان خدمات گسترده ای را روی آن اعمال کرد . خدمات پس از چاپ به طور معمول شامل : خط تا، برش، تیغ ، نیم تیغ ، پرفراژ ، صحافی و نيز ايجاد انواع روكش ها مانند انواع ورنی یا UV ، سلفون مات و براق است. علاوه بر موارد فوق خدمات متنوع دیگری نیز مانند طلاکوب ، نقره کوب ، داغی ، ترموگرافی ، لمینت ، نمونه سازی از کار چاپی و … نیز در گروه خدمات پس از چاپ قرار می گیرند.

  • قالب : در صورتی که طرح نیازمند برش زنی به شکلی خاص باشه از قالب استفاده می شود . قالب تخته ای  است که بر روی آن تیغه های خط تا ، برش و یا پرفراژ قرار دارد . تهیه قالب برای مواردی مثل جعبه ، فولدر و موارد چاپی مشابه ضروری است . ساخت قالب توسط قالب ساز و از روی فایل ارسالی به قالب ساز که تنها شامل خط تا و تیغ است صورت می گیرد . البته بهتر آن است که پس از چاپ ِ یک طرح ،  نمونه ای طرح نیز به قالب ساز ارائه شود تا ابعاد دقیق ساخت قالب در نظر گرفته شود .

 

  • پوشش سلفون : پوشش نازکی ست که بر روی کار چاپی کشیده می شود . سلفون علاوه بر زیبایی ، باعث می شود کاغذ در مقابل پارگی محفوظ بماند . این پوشش با پاره کردن کار چاپی قابل تشخیص است . در خدمات پس از چاپ ، دو نوع سلفون مات و براق وجود دارد. سلفون مات باعث تیره شدن جزئی کار و سلفون براق باعث ایجاد شفافیت در نمای کار می شود . هر دو نوع سلفون بسته به شرایط مورداستفاده قرار می گیرند . روکش کردن یا لمینت نیز در مواردی مانند تولید کارت پستال، جلد مجله و کتاب استفاده می شود.در عملیات تکمیلی پس از چاپ ، با انواع لمينيت هاي سرد و گرم و در سه نوع مات، براق و بافت دار مي توانيد كارهاي چاپي خود را با مقاوم سازي در مقابل تاخوردگي، رنگ رفتگي، ايجاد لك و … محافظت نماييد.

 

  •    پوشش یووی (UV) یا (Ultra Violet)  : یووی در واقع طیفی از امواج الکترومغناطیس است که انرژی بالایی داشته و همان چیزی است که در نور خورشید نیز وجود دارد. از این اشعه برای خشک کردن رنگ های چاپ و پوشش های مختلف استفاده می کنند. آنچه که به نام پوشش UV معروف است در واقع پوششی سخت و شفاف است که بر روی کارهای چاپ‌شده می‌تواند قرار بگیرد و دو کارکرد اصلی دارد. کارکرد اول آن محافظت از اقلام چاپی در برابر خراشیدگی، اثرانگشت و رطوبت است و کارکرد دوم آن افزایش درخشش رنگ‌های جوهری است که در کار استفاده شده است. این پوشش به شکل مایع استفاده می‌شود و پس‌ازآن با قرارگیری در مقابل اشعه ماوراءبنفش فوراً خشک می‌شود.

 

  • پوشش ورنی : ورنی نیز شبیه به چاپ رنگ در افست است با این تفاوت که به جای رنگ، ماده ی ورنی در ماشین چاپ ریخته و کار را از ماشین چاپ عبور می دهند. ورنی واتر بیس ، یک نوع پوشش به‌صرفه است که بر پایه‌ی آب بوده و کمک می‌کند تا از جوهر و کاغذ در مقابل ساییدگی، خراش و لکه محافظت شود. با تهیه زینک مجزا می توان نقاط خاصی از روی کار چاپی را با ورنی یا یووی پوشاند که این کار باعث جلوه ی بیشتر طرح می شود . جهت یووی کردن بخشی از کار کافی است محدوده هایی از طرح که نیاز به یووی دارند را بصورت تک رنگ مشکی بر روی زینک در نظر گرفت . انواع مختلفی از یووی شامل : یووی موضعی ، شنی ، ساده ، برجسته و … وجود دارد .

 

  • صحافی : به مجموعه روش های جمع کردن دسته ای از اوراق ، صحافی گفته می شود . روشهای مختلفی برای این کار مانند صحافی  مفتول ، چسب گرم ، چسب سرد ، فنر ، ته بند و … وجود دارد . صحافی بیشتر برای کتب ، مجلات ، نشریات ، سررسید و سالنامه و … و در کارگاه صحافی انجام می گیرد .

 

  • بسته بندی و تحویل : بسته بندی یک کار نیز معمولا جزو خدمات پس از چاپ محسوب می شود . در این مرحله کلیه ی کارهای چاپ شده به روش های مختلف قابل بسته بندی هستند . استفاده از کارتن های مقوایی (کارتن های لمینتی ، سه لایه ، ۵ لایه و …) ، تسمه کشی ، شیرینک و … از روش های معمول بسته بندی می باشد . بسته بندی علاوه بر حمل و نقل ساده تر محصولات ، از پارگی ، ضرب دیدگی و … پیشگیری خواهد کرد.