چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست ، روشی چاپی است که در آن برای انتقال تصویر به کاغذ ، از عاملی واسط ( مثل نورد لاستیک ) استفاده می کنند . در این روش ابتدا مرکب از روی پلیت ( زینک ) به لاستیک منتقل شده و سپس بر روی کاغذ چاپ می شود .

چاپ افست امروزه بطور بسیار گسترده برای چاپ کتاب ، مجله ، بروشور ، کاتالوگ ، مجله ، و جعبه استفاده می شود . دستگاه های چاپ افست بسته به مدل ، دارای سایز چاپ از ۵۰×۳۵ تا ۱۰۰ × ۷۰ و در موارد محدود تا سایز ۱۴۰ × ۱۰۰ می باشند .  در چاپ افست ، هر رنگ بصورت جداگانه بر روی کاغذ چاپ می شود و عمل ترکیب رنگ ، بر روی کاغذ صورت می گیرد .

دستگاه های چاپ ،بسته به ستون های رنگ، دارای قابلیت چاپ از تک رنگ تا چهار رنگ و بیشتر هستند . مثلا در دستگاه پنج رنگ ، چاپ همزمان چهار رنگ اصلی CMYK ( آبی – قرمز-زرد- مشکی) و رنگ پنجم ( طلایی – نقره ای یا رنگ های ساختگی ) و یا حتی چاپ ورنی انجام می شود .

در چاپ افست ، چون چاپ رنگ ها بصورت جداگانه انجام می شود ، تطبیق دقیق رنگ ها بر روی هم از موارد بسیار مهم در کیفیت چاپ است . در این تکنولوژی ، برای چاپ هر رنگ بر روی کاغذ از سه استوانه ی اصلی استفاده می شود . به دور غلطک اول ، صفحه ای فلزی از جنس آلومنیوم که به آن پلیت ( زینک ) می گویند پیچیده می شود . زینک ، رنگ را جذب کرده و آن را به غلطک بعد یعنی غلطک لاستیک منتقل می کند . غلطک لاستیک بر روی کاغذ می چرخد و مرکب را به سطح کاغذ منتقل می کند  .

نحوه محاسبه قیمت چاپ در سیستم افست ، به دور ِ ماشین بستگی دارد . در این سیستم از یک برگ کاغذ ( مقوا ) تا ۵۰۰۰ برگ ، هزینه ای ثابت دارد و با افزایش تیراژ ، هزینه ی چاپ هر برگ ، کاهش می یابد . به همین دلیل از چاپ افست برای تیراژهای بسیار پایین استفاده نمی شود .