گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / بطری اکو و برندهای معروف
برندهایی که از بطری اکو استفاده می‌کنند

بطری اکو و برندهای معروف

در این نوشته با دو نمونه از برندهای معروف که اقدام به استفاده از بطری اکو (بطری‌های کاغذی) کرده‌اند؛ آشنا می‌شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

کوکاکولا و نمونه‌ی اولیه‌ی بطری‌های کاغذی

شرکت آمور‌پاسیفیک و بطری‌های کاغذی


بخش اول مطلب را اینجا مطالعه کنید: بطری‌های کاغذی

کوکاکولا و نمونه‌ی اولیه‌ی بطری‌های کاغذی اکو

بطری اکو و برندهای معروف - کوکاکولا

شرکت‌های بزرگی مانند «کوکاکولا» بسیار بیشتر از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم، محیط زیست را آلوده می‌کنند. بر اساس  تحقیق و بررسی  جنبش زیست‌محیطی (BFFP | Break Free From Plastic) که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، این شرکت برای دومین سال متوالی آلاینده‌ترین شرکت از منظر مصرف پلاستیک بود. این تعجب‌آور نیست، زیرا سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می‌کند که معادل ۲۰۰,۰۰۰ بطری در دقیقه است. حدود ۴۰۰ سال می‌بایست طول بکشد تا این ماده‌ی آلاینده به‌طور کامل تجزیه شود. می‌توانیم تصوری از مدت زمانی که زباله‌های این شرکت در اقیانوس‌ها خواهند ماند، داشته باشیم.

بطری های پلاستیکی کوکاکولا محیط زیست را آلوده می‌کنند

در سال ۲۰۲۱ «کوکاکولا» به الزام دنیای بدون زباله متعهد شده است. در این تعهد تصمیم بر این است که به ازای فروش هر نوشیدنی، یک بطری پلاستیکی جمع‌آوری شود. علاوه  بر‌ آن، از موادی که ۱۰۰٪ ‌قابل بازیافت هستند، استفاده کنند. در‌این راستا این شرکت نمونه‌ی اولیه از یک بطری اکو ساخته‌شده از کاغذ را معرفی کرده است. اما این بطری جدا از درپوش، دارای یک آستر نازک است که آن نیز از پلاستیک ساخته شده است.

بطری نوشابه کاغذی کوکاکولا

«استین فرانسن» (Stijn Franssen) مدیر‌ نوآوری، تحقیق و توسعه‌ی بسته‌بندی طی گفتگویی اعلام کرده است:

«چشم‌انداز ما تولید و استفاده از بطری کاغذی اکو است؛ که می‌تواند مانند هر نوع کاغذ دیگری بازیافت شود. و این نمونه‌ی اولیه، گام نخست در مسیر دستیابی به این هدف است. قدم بعدی، یافتن راه حلی برای تولید بطری بدون آستر پلاستیکی‌ست.»

راه حل‌های کوکاکولا برای بحران پلاستیک

کوکاکولا قصد دارد با چندین ابتکار، راه حل‌هایی برای بحران پلاستیک ارائه دهد:

 ✔تولید بسته بندی ۱۰۰٪ قابل بازیافت تا سال ۲۰۲۵

 ✔استفاده از ۵۰٪ مواد بازیافتی در بطری‌ها و قوطی‌ها تا سال ۲۰۳۰

 ✔جمع آوری و بازیافت بطری یا قوطی ‌به ازای یک بطری یا قوطی مصرفی تا سال ۲۰۳۰

«ما به این نتیجه‌ی مهم رسیده‌ایم که بطری کاغذی اکو، دنیای کاملا جدیدی از امکانات بسته‌بندی را پیش روی ما قرار می‌دهد و نقش موثری در آینده خواهد داشت.»

شرکت آمور پاسیفیک و بطری‌های کاغذی اکو

شرکت «آمور‌پاسیفیک» (Amorepacific) برای افزایش سازگاری با محیط زیست، بسته‌بندی‌های خود را مورد بازنگری قرار‌داده است.

این شرکت تا پیوستن به کمپین پلاستیک کمتر، فعالانه در تلاش است که استفاده از بسته‌بندی‌های سازگار با محیط زیست را در همه‌ی برندهای خود گسترش دهد. این کمپین با اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد ‌که توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، همسو خواهد بود.

بسته بندی سازگار با محیط زیست - شرکت آمورپاسیفیک

همان‌طور که می‌دانیم، پلاستیک زندگی ما را آسان‌تر کرده است؛ اما استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف رو به افزایش است و در حال حاضر بیش از این‌که برای ما و محیط‌ زیست مفید باشد، مضر به نظر می‌رسد.

«یونگ گون کیم» مدیر تیم مدیریت پایداری «آمور پاسیفیک» می‌گوید: «این برند در آلودگی پلاستیکی نقش داشته است و به همین دلیل به جنبش جهانی کاهش مصرف پلاستیک یکبار مصرف پیوسته است.»

«کیم» در گفتگویی با «کازمتیک دیزاین» آسیا (Cosmetics Design-Asia) اعلام کرده است که: 

«این تلاش‌ها برای کاهش مصرف پلاستیک، با استقبال خوبی از طرف مصرف‌کنندگان مواجه شده است. در راستای همگام شدن با تقاضای مصرف‌کنندگان برای محصولات سبزتر، آمور‌پاسیفیک به‌صورت فعالانه درحال تلاش برای کاهش وابستگی به بسته‌بندی پلاستیکی در تمامی برندهای خود است.»

نوآوری‌های آمورپاسیفیک

برند آمور‌پاسیفیک چندین نوآوری به شرح زیر انجام داده است:

این شرکت نمونه‌ای از پرفروش‌ترین سرم دانه‌ی چای سبز برند خود را با بسته‌بندی زیست‌محیطی عرضه کرده است. این بسته بندی از یک بطری کاغذی اکو به‌همراه یک پمپ با ۱۰٪ پلاستیک قابل بازیافت ساخته شده است. با این روش میزان پلاستیکی این محصول به بیش از نصف کاهش یافته است.

برند «هپی‌بث» (Happy Bath) برای قسمت پمپ محصول شستشوی بدن گریپ فروت اسنس، ‌از فنر غیرفلزی (zero-metal)‌ استفاده کرده است. به گفته‌ی این شرکت، این محصول از ۱۰۰٪ پلاستیک قابل بازیافت ساخته شده است و به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به جداسازی، آن را بازیافت کنند.

برند «پریمرا» (Primera) به‌صورت آزمایشی از ظروف شیشه‌ای و درپوش‌های پلاستیکی در نسخه‌ی محدود «Super Black Seed Cold-Drop Serum» استفاده کرده است. همچنین برای بسته‌بندی این محصول، از کاغذی ساخته‌شده از محصولات جانبی نیشکر استفاده می‌کند و اطلاعات محصول را با استفاده از جوهر سویا روی جعبه‌ی بسته‌بندی چاپ می‌کند؛ تا استفاده از منابع غیرطبیعی را به حداقل برساند.

برند «VITALBEAUTIE» در محصولات «متا‌گرین»، پلی وینیل کلراید (PVC) مورد استفاده را با یک بطری و کیسه‌ی قابل بازیافت جایگزین کرده است.

بسته بندی های دوستدار محیط زیست - برند آمورپاسیفیک

«یونگ گون کیم»، مدیر تیم مدیریت پایداری «آمور‌پاسیفیک» می‌گوید: «ما متعهد هستیم که به همه‌ی ذی‌نفعان و سهامداران کمک کنیم تا در زندگی روزمره‌ی خود سبک زندگی پایداری داشته باشند، به رشدی فراگیر با جوامع اجتماعی و اقتصادی دست یابند و در ساختن یک اقتصاد دورانی (دایره‌ای) برای نسل‌های آینده مشارکت کنند.»


منبع ترجمه: structural packaging | cosmetics design (Asia)