گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی
تغییر صنعت بسته بندی

روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی در طول سالیان سال، رشد قابل توجهی داشته است و ویژگی‌هایی مانند تغییر در اندازه‌، اشکال و اهداف مختلف را دنبال کرده است‌.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

رشد بسته‌بندی در دنیای امروز

اهمیت نقش مصرف‌کننده


برندها راه‌های جدیدی برای بیان هویت خود و ارتباط با مشتریان از طریق بسته‌بندی پیدا کرده‌اند. این صنعت با سرعت فزاینده‌ای در حال تغییر است. رشد صنعت بسته بندی در راستای نگاه به آینده است؛ اما هم‌زمان، با توجه به تجربیات گذشته، ما اثرات آن را در روزمره‌ی زندگی می‌بینیم.

تغییر بسته بندی مواد غذایی

رشد بسته‌بندی در دنیای امروز

بسته بندی مواد غذایی در طول سالیان سال، رشد قابل توجهی داشته است و ویژگی‌هایی مانند تغییر در اندازه‌، اشکال و اهداف مختلف را دنبال کرده است‌. در بازار امروز‌، یک بسته‌بندی می‌بایست تمام عوامل موثر ظاهری و اهداف مدنظر فروشنده و خریدار را پوشش دهد‌. مصرف‌کنندگان می‌خواهند مواد غذایی تازه‌، سالم‌تر و با هزینه‌ی کمتر خریداری کنند‌. درعین‌حال می‌خواهند شکل و ابعاد بسته‌بندی برای دسترسی و حمل و نگهداری آن راحت‌تر باشد‌. آن‌ها به دنبال بسته‌بندی‌های مقاوم‌، کاهش ضایعات و کیفیت مطلوب هستند. این نیاز‌ها چه در فروشگاه‌های محلی و خرده‌فروشی‌، چه در فروشگاه‌های بزرگ و چه در فروشگاه‌های اینترنتی‌؛ دارای اهمیت زیادی‌ست. 

حتی در بازارهای درحال گسترش تجارت و خرید و فروش الکترونیک‌، بسته‌بندی به‌عنوان سفیر نام تجاری عمل می‌کند‌. این‌که محصول چگونه ظاهر می‌شود‌، چگونه محافظت می‌شود و چگونه به مرحله‌ی بازیافت می‌رسد‌؛ می‌تواند بر روی نام تجاری تاثیر مثبت یا منفی بگذارد.

رشد صنعت بسته بندی در تجارت الکترونیک

در این شرایط‌، راه‌حل‌ها و گزینه‌های بسته بندی جدید برای بهبود و رشد بازار‌، مورد توجه قرار گرفته‌اند. درعین‌حال صنایع مختلف نیز به دنبال نوعی استانداردسازی بسته‌بندی برای بهبود کارایی‌، توزیع، تسهیل و افزایش فروش هستند‌. 

مطالعات بازار نشان می‌دهد که در محیط‌های خرده فروشی سنتی، ‌تصمیم‌گیری خرید اغلب به میزان شناخت برند بستگی داشته و خارج از دایره‌ی مستقیم رقابت بسته‌بندی‌ست. اما این موضوع در فروشگاه‌های بزرگ با قفسه‌های فروش وسیع و در دسترس‌، به‌صورت معکوس اتفاق می‌افتد‌. یعنی مشتری در یک فضای رقابت مستقیم‌، از میان بسته‌بندی‌های متفاوت و متنوع از یک محصول، دست به انتخاب می‌زند و برای خرید ترغیب می‌شود.

 اهمیت نقش مصرف‌کننده 

اهمیت نقش مصرف کننده در صنعت بسته بندی

امروزه مصرف‌کنندگان به عادات غذایی جدید و منحصر به فردی در زندگی روی آورده‌اند و این مسیر با پویایی و تنوع قابل ملاحظه‌ای در حال رشد و گسترش است‌. اطمینان از ایمنی غذا‌، کاهش فرآیند زباله‌سازی و افزایش طول عمر مواد غذایی، از دیگر مواردی‌ست که مصرف‌کننده در عصر حاضر آن را دنبال می‌کند. مصرف‌کنندگان، خواستار وعده‌های غذایی آماده و کم‌حجم هستند، تنوع محصولات برای آنان حائز اهمیت است‌، به دنبال ارزش بیشتر غذایی هستند و از طرف دیگر‌، بسته‌بندی‌های منحصربه‌فرد و اختصاصی‌، آنان را جذب می‌کند.

در همین راستا‌، شرکت «کوکا‌کولا» در کمپین اشتراک یک «کُک»‌ پروژه‌ی بسته‌بندی بر مبنای طراحی اختصاصی و سفارشی برای مشتریان را اجرا نمود‌. در این کمپین میزان نامحدودی از نام‌های متفاوت بر روی بطری‌های کوکاکولا به چاپ می‌رسید و به مشتریان پیشنهاد می‌شد تا بطری شخصی کوکاکولا با نام انتخابی را به دوستان خود هدیه دهند.

کمپین کوکاکولا - اشتراک یک کک

این پروژه باعث بزرگترین رشد سالانه در طول تاریخ کوکاکولا شد. این موفقیت نشان داد که اهمیت تجربه‌های شخصی‌سازی‌شده و سفارشی برای مشتریان، تا چه اندازه قابل تامل است.


منبع ترجمه: Packaging Strategies