گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / معرفی چند ایده‌ی بسته بندی اکو
بسته بندی قابل بازیافت - تبدیل بسته مقوایی به توپ

معرفی چند ایده‌ی بسته بندی اکو

چه برندهایی در بسته بندی اکو موفق عمل کرده‌اند؟ با تعدای از تعدادی از بسته‌بندی‌های خلاقانه‌ی سازگار با محیط زیست آشنا شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

۱: چهارپایه مقوایی

۲: بطری‌های کاغذی

۳: یک ایده‌ی درخشان!

۴: بسته تخم‌ مرغ با روزنامه

۵: توپ‌های مقوایی

۶: جعبه‌ی کفش چندبار‌مصرف

۷: ظروف با الیاف برگ

۸: بسته‌بندی قابل کاشت


با افزایش روز افزون زباله در سطح جهان، جامعه به‌طور فزاینده‌ای نسبت به محیط زیست آگاه می‌شود – از تغذیه‌ی پایدار و بدون صدمه به محیط زیست تا استفاده‌ی مجدد از کیسه‌های مواد غذایی.

با افزایش علاقه‌مندی بسیاری از مصرف‌کنندگان نسبت به بسته‌بندی محصولات سازگار و همچنین اثرات غیر قابل انکار آن روی محیط زیست، شرکت‌ها باید راه‌هایی را برای ترکیب مواد و روش‌هایی که تاثیر کمتری بر روی کره‌ی زمین دارند، در نظر بگیرند.

چه برندهایی در بسته بندی اکو (سازگار با محیط زیست) موفق عمل کرده‌اند؟

روی آوردن به مواد قابل بازیافت یا کاهش مصرف انرژی، می‌تواند راهی عالی برای تبدیل شدن به یک شرکت با محصولات پایدارتر باشد. برخی ازشرکت‌ها راه‌های بسیارخلاقانه‌ای برای بسته‌بندی محصولات خود به روشی سازگار با محیط زیست ارائه کرده‌اند.

معرفی تعدادی از بسته‌بندی‌های خلاقانه‌ی سازگار با محیط زیست

۱: چهارپایه مقوایی

وقتی تیم خلاق برند «داوچ دیزاین» (Dutch Design Brand) اولین چهارپایه‌ی مقوایی خود را طراحی کردند؛ در‌ابتدا نظر یا ایده‌ی خاصی در این مورد نداشتند. این صندلی پایدار، کاربردی، نوآورانه و به‌اندازه‌ی کافی محکم است. این چهار‌پایه می‌تواند به‌عنوان میز کنار تخت، میز قهوه و حتی به‌عنوان صندلی استفاده شود.

پس از موفقیت اولیه‌ی این صندلی، آن‌ها طیف وسیعی از محصولات دیگر مانند جعبه‌ی نوشیدنی‌ و جعبه‌ی هدایای کریسمس را روانه‌ی بازار کردند؛ که هر دو پس از استفاده‌ی اولیه خود می‌توانند به چهارپایه تبدیل شوند.

بسته بندی اکو - سازگار با محیط زیست - چهارپایه مقوایی

۲: بطری‌های کاغذی

شرکت کالیفرنیایی «اکولوژیک» (Ecologic) با روشی نبوغ‌آمیز، بطری‌هایی کاغذی به کمک مواد قابل بازیافت ابداع کرد. باور کردنی نیست! اما نتیجه‌ی کار فوق‌العاده بود.

پوسته‌ی بیرونی از مقوا و روزنامه‌ی بازیافتی ساخته شده است. لایه‌ی درونی بطری با آستر بازیافتی نازک پلاستیکی پوشانده می‌شود.

«Seed Phytonutrients» متعلق به «L’Oreal»، یکی از شرکت‌هایی‌ست که از طراحی شرکت «Ecologic» استفاده می‌کند. آن‌ها با همکاری هم بطری کاغذی مقاوم در برابر آب ساختند؛ که می‌تواند در برابر فشار دوش آب و محیط حمام  مقاومت کند.

علاوه بر این، طراحی بسته‌بندی به‌گونه‌ای‌ست که می‌توان هر بطری را به‌صورت تو در تو حمل کرد. این امر باعث می‌شود حمل و نقل آن‌ها بسیار کارآمدتر از بسته‌بندی‌های سنتی باشد.

بطری کاغذی سازگار با محیط زیست

۳: یک ایده‌ی درخشان!

اگر در این مورد فکر کرده‌اید که برخی محصولات خاص با بسته‌بندی‌های غیرضروری، مصرف زیاد کاغذ و داخل بسته عرضه می‌شوند، احتمالاً این ایده را دوست خواهید داشت.

اگر به این موضوع توجه کرده‌اید که ابعاد و شکل بعضی از بسته‌بندی‌ها غیرضروری می‌باشند، احتمالاً این ایده را دوست خواهید داشت.

«استر لی» این بسته‌بندی لامپ سازگار با محیط زیست را برای یک لامپ کم‌مصرف «جنرال الکتریک» طراحی کرده است. این بسته‌بندی از یک نوار مقوای قابل بازیافت ساخته شده است، درحالی‌که لامپ را نمایش می‌دهد، از آن محافظت نیز می‌کند.

محافظ لامپ کم مصرف سازگار با محیط زیست

۴: بسته تخم‌ مرغ با روزنامه

درحالی‌که بسیاری از ایده‌های بسته بندی اکو بر کاهش مواد تمرکز دارند؛ این نوآوری یک قدم جلوتر می‌رود. «ماریان اوباندو» راهی برای درست کردن یک کارتن تخم مرغ از یک ورق روزنامه دور ریختنی پیدا کرد.

مانند کاردستی‌های ‌اوریگامی، کاغذ را در یک سبد مربع با یک تکه در زیر آن به‌عنوان بالشتک محافظ قرار می‌دهند؛ درحالی‌که یک نوار کارتی پیچیده شده دور آن، همه چیز را در جای خود نگه می‌دارد و اطلاعات محصول را نشان می‌دهد.

بسته بندی بازیافتی تخم مرغ با روزنامه

۵: توپ‌های مقوایی

مبتکران کره‌ای «Unplug Design» یک ایده‌ی فوق‌العاده ابداع کرده‌اند. این ایده نه‌تنها برای یک هدف قابل بازیافت برای بسته‌بندی طراحی شده؛ بلکه در جهت ارائه‌ی وسیله‌ای سرگرم‌کننده برای کودکان ساکن در کشورهای درحال توسعه کاربرد دارد. نوآوری آنها که Dreamball نامیده می‌شود؛ تبدیل یک بسته‌ی استوانه‌ای به یک توپ مقوایی مانند توپ فوتبال، بیسبال و هندبال است. پیروی از الگوهای چاپ‌شده، دستورالعمل‌ها و تا کردن لوله‌ی مقوایی، مقوا را به‌آسانی تبدیل به توپ می‌کند.

 باور کردنی نیست!

بسته بندی قابل بازیافت - تبدیل بسته مقوایی به توپ

۶: جعبه کفش چندبار‌مصرف

«پوما» از طراحی آقای «Yves Béhar» برای خلق این زیبایی استفاده کرد. این کیسه‌ای‌ست که از مواد خام کمتری ساخته شده است و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. این شرکت تخمین می‌زند که این بسته‌ها در مقایسه با فرآیندهای سنتی تولید بسته، بیش از ۶۰٪ آب، انرژی و گازوئیل کمتری مصرف می‌کنند. و بسیار جالب به نظر می‌رسند.

جعبه کفش چندبار مصرف برند پوما

۷: ظروف با الیاف برگ

آیا تابه‌حال آن‌قدر احساس گرسنگی کرده‌اید که بخواهید بشقاب را هم بخورید!؟

بسیار‌خوب، اکنون تقریبا می‌توانید. شرکت «Leaf Republi» محصولات بسته‌بندی ساخته‌شده از برگ را ارائه کرده است. درست است شما نمی‌توانید آن‌ها را بخورید، اما این محصول بسیار‌عالی است؛ درست است؟

درب آن از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است و بدنه‌ی ظرف، کاغذ ضد آب ساخته شده از الیاف برگ است. بدنه‌ی ظرف ‌بدون افزودنی مصنوعی، بدون رنگ، بدون چسب است و همچنین فقط در ۲۸ روز تجزیه‌پذیر‌ است. این شرکت محصولات مشابه دیگری با این ویژگی تولید می‌کند.

ظرف با الیاف برگ و پوشش ضد آب - بسته بندی قابل بازیافت

۸: بسته‌بندی قابل کاشت

شرکت «Pangea Organics»، که محصولات زیبایی ۱۰۰٪ گیاهی را تولید می‌کند؛ گام‌های بزرگی در راستای زباله‌ی صفر برداشته است. همچنین آن‌ها تصمیم گرفته‌اند که همه‌چیز را یک قدم جلوتر ببرند و راهی برای تبدیل بسته‌بندی خود به درخت پیدا کرده‌اند! بله ‌کاملا درست متوجه شده‌اید! آن‌ها راهی ابداع کردند که دانه‌های ارگانیک مانند ریحان و گل تاج‌خروس را در جعبه‌ها قرار می‌دهند. وقتی مشتری محصول عرضه شده درون بسته‌بندی را مصرف کرد، فقط کافی‌ست برچسب دور بسته‌بندی را به‌سادگی برداشته، جعبه را در آب خیس کرده و در زمین بکارد.

بسته بندی سازگار با محیط زیست - پس از مصرف جعبه را بکارید

اگر در نظر دارید استراتژی بسته‌بندی خود را برای سازگاری با محیط زیست هماهنگ کنید، امیدواریم این ایده‌ها به شما کمک کرده باشد.


 ترجمه از وب‌سایت Sufio