گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / بطری های کاغذی
لایه های بطری های کاغذی

بطری های کاغذی

شرکت «اکولوژیک برندز» (Ecologic Brands) با روشی هوشمندانه، بطری های کاغذی ساخته‌شده از مواد‌ بازیافتی را طراحی و تولید می‌کند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

ویژگی‌های بطری کاغذی

——— مشخصات پوسته‌ بیرونی بطری کاغذی

——— مشخصات لایه داخلی بطری کاغذی

بسته‌بندی‌های پایدار «اکولوژیک برندز»

چگونگی ساخت بطری کاغذی

——— الیاف قالبی

——— لایه یا لاینر داخلی

——— اتصال


شرکت «اکولوژیک برندز» (Ecologic Brands) با روشی هوشمندانه، بطری‌های کاغذی ساخته‌شده از مواد‌ بازیافتی را طراحی و تولید می‌کند. «اکولوژیک برندز» معتقد است که می‌توان از این همه مواد بازیافتی که وجود دارد، به‌خوبی استفاده کرد و میزان پلاستیک‌های موجود ‌در طبیعت را به حداقل رساند. ‌بطری‌های کاغذی (eco.Bottles) ‌تولیدشده توسط این شرکت، میزان ۳۵۰ تن پلاستیک را از محل‌های دفن زباله و اقیانوس‌ها دور کرده است.

بخش دوم این مطلب را اینجا بخوانید: بطری اکو و برندهای معروف

ویژگی‌های بطری کاغذی

پوسته‌ی بیرونی بطری‌های کاغذی از مقوا و روزنامه‌ی بازیافتی ساخته شده و لایه‌ی درونی بطری با آستر بازیافتی نازک پلاستیکی پوشانده شده است.

مشخصات پوسته بیرونی بطری کاغذی

پوسته‌ی بیرونی بطری کاغذی دارای کارایی مناسب با فیبر قوی به مشخصات زیر است:

✔این بسته‌بندی سازگار با محیط‌ زیست و  از ۱۰۰٪ مقوای بازیافتی و روزنامه‌ی قدیمی ساخته شده است.

✔حتی در‌‌‌‌‌ جایی که تاسیسات بازیافت وجود ندارد، قابل بازیافت یا کمپوست شدن با حداقل امکانات است.

✔مطابق با استانداردهای کمپوست‌سازی ASTM D 6868 ساخته شده است.

✔در دست گرفتن این بطری راحت و استفاده از آن آسان است.

✔مقاوم در برابر رطوبت است.

لایه های بطری های کاغذی

مشخصات لایه داخلی بطری کاغذی 

لایه (لاینر) داخلی بطری کاغذی دارای حداکثر پوشش ضد آب با حداقل پلاستیک به مشخصات زیر است:

✔میزان پلاستیک مورد استفاده برای تولید این بطری، کمتر از‌۶۰٪ بطری‌های پلاستیکی سفت و سخت معمول است.

✔ساختار تک‌پلیمری و قابل بازیافت دارد.

✔حجم ضایعات بطری کاغذی کم است.

✔فاقد ماده‌ی شیمیایی بیسفنول ای (bisphenol A – BPA) است.

بسته بندی پایدار

 بسته‌بندی‌های پایدار «اکولوژیک برندز»

طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، در واقع کمتر از ۱۰٪ حجم پلاستیک تولیدشده ‌بازیافت می‌شود و بقیه در محل‌های دفن زباله و اقیانوس‌ها انباشته می‌شوند. به همین دلیل است که «اکولوژیک برندز» بر کاهش مصرف مواد پلاستیکی در مبدا تاکید دارند. از سوی دیگر، حدود ۹۰٪ از محصولات کاغذی مبتنی بر فیبر بازیافت می‌شوند.

«اکولوژیک برندز» هرگز در فرآیند تولید، مواد را با هم ذوب یا به هم متصل نمی‌کند؛ تا قابلیت بازیافت بطری‌های کاغذی به حداکثر برسد. این درحالی‌ست که بسته‌بندی‌های سنتی، مانند تتراپک آبمیوه و شیر، از چند لایه ساخته شده‌اند که بازیافت را دشوار و گران می‌کند.

چگونگی ساخت بطری کاغذی

الیاف قالبی

تولید پوسته بسته بندی با الیاف قالبی

«اکولوژیک برندز» برای تولید پوسته‌‌ی بطری‌های کاغذی از فناوری فیبر قالب‌گیری‌شده در سطح جهانی استفاده می کند که در نتیجه، بطری های تولیدشده دارای مقاومت بالا در برابر پرفشارترین زنجیره‌های تامین است. 

مقوای بازیافتی و روزنامه‌های قدیمی به داخل یک مخلوط دوغاب در یک مخزن بزرگ ریخته می‌شوند و ‌بعد به یک ایستگاه شکل‌دهی منتقل می‌شوند. در این قسمت فشار فوق‌العاده‌ای به حفره‌هایی که پوسته‌ی بطری‌های کاغذی را تشکیل می‌دهند، وارد می‌کند. 

 لایه یا لاینر‌ داخلی

ساخت لایه داخلی بطری های اکو

اگرچه «اکولوژیک برندز» به‌عنوان متخصص الیاف بازیافتی شناخته می‌شود، اما تلاش زیادی برای نوآوری در مورد انواع پلیمرها و پلاستیک‌های مورد استفاده در آسترها انجام می‌دهد.

«اکولوژیک برندز» از تجهیزات خاصی برای تولید آسترهای نازک، سبک و قابل جمع شدن استفاده می‌کند که به‌عنوان پوشش مناسب برای پوسته‌های الیاف قالب‌گیری‌شده عمل می‌کند. این لاینر (لایه‌ی داخل) قابل تنظیم است و‌‌ می‌تواند شامل پلاستیک‌های بازیافتی پس از مصرف (PCR) و یا پلاستیک‌های زیستی جدید باشد. 

اتصال

اتصال بطری های کاغذی

یک گام مهم برای تولید بطری اکو (eco.bottle) مونتاژ است. پوسته‌های فیبر قالب‌گیری‌شده و آسترهای پلاستیکی با کمک یک دستگاه اتصال مخصوص، اجزا را به هم قفل می‌کند و یک ظرف کاربردی و محکم را تشکیل می‌دهد، که آماده برای پر شدن محصول و استفاده‌ی راحت در زنجیره‌ی تامین و پخش ‌است.

بطری‌های کاغذی این شرکت دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر‌ رطوبت، بار‌ زیاد و گشتاور است، این موارد با ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دقت آزمایش شده‌اند و همچنین ‌استانداردهای لازم انجمن بین‌المللی حمل و نقل ایمن(ISTA) را دارا هستند.

ادامه دارد… بخش دوم این مطلب را اینجا بخوانید: بطری اکو و برندهای معروف


منبع: اکولوژیک برندز