گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / اخبار  / عملکرد صنعت کاغذ اتحادیه اروپا در بحران کرونا
کنفدراسیون صنعت کاغذ اتحادیه اروپا - عملکرد صنعت کاغذ در دوران کرونا

عملکرد صنعت کاغذ اتحادیه اروپا در بحران کرونا

بحران کرونا به روندهای منفی و مثبت موجود در میزان سفارشات بسته‌بندی‌های کاغذی سرعت بخشیده است. صنعت کاغذ اتحادیه اروپا در طول بحران کووید چگونه عمل کرده است؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

میزان تولید و مصرف کاغذ و مقوا در دوران همه‌گیری کرونا

تاثیر کرونا بر میزان سفارش بسته‌بندی‌های کاغذی

اثر زیست‌محیطی تولید کاغذ و مقوا در دوران کرونا

پیش‌بینی میزان تولید کاغذ و مقوا تا سال ۲۰۲۲ 


بر اساس گزارش جدید CONFEDERATION OF EUROPEAN PAPER INDUSTRIES) Cepi)، بحران کووید به روندهای منفی و مثبت موجود در میزان سفارشات بسته‌بندی‌های کاغذی سرعت بخشیده است.

کنفدراسیون صنعت کاغذ اتحادیه اروپا - عملکرد صنعت کاغذ در دوران کرونا

میزان تولید و مصرف کاغذ و مقوا در دوران همه‌گیری کرونا

با کاهش رشد اقتصاد اروپا و اعمال محدودیت‌ها، مصرف کاغذ و مقوا در اروپا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ با ۵.۳ درصد کاهش به ۷۱ میلیون تن رسیده است.

Cepi، به نمایندگی از صنعت کاغذ اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که اعضای آن ۸۵.۲ میلیون تن کاغذ و مقوا تولید کرده‌اند، که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش ۴.۸ درصدی را نشان می‌دهد. این روند نزولی در بسیاری از نقاط دیگر جهان، یعنی ایالات متحده، برزیل، کانادا و ژاپن نیز مشاهده شده است.

میزان تولید و مصرف کاغذ و مقوا در دوران کرونا در اروپا

تاثیر کرونا بر میزان سفارش بسته‌بندی‌های کاغذی

با وجود کند‌ شدن رشد اقتصاد اروپا و اجرای محدودیت‌های بهداشتی، اکثر کارخانه‌ها بدون اختلال در سال ۲۰۲۰ فعالیت داشته‌اند، هرچند به‌دلیل کاهش سطح تقاضا با سرعت کمتری کار کرده‌اند.

در سال ۲۰۲۰ بیماری همه‌گیر کرونا اثر مستقیم بر افزایش میزان سفارشات بسته‌بندی‌های بهداشتی و خانگی داشته است. تولید کاغذ و مقوای بسته‌بندی و همچنین تولید کاغذ بهداشتی و خانگی به ترتیب ۲.۱ درصد و ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

به گزارش Cepi، میزان تقاضا از سوی ناشران، دفاتر و سفارشات چاپ صنعتی به‌شدت کاهش یافته است. به‌عنوان مثال، سفارشات کاغذ روزنامه ۱۹٪ کاهش داشته است. درحالی‌که تولید کاغذ تخصصی و مقوا ثابت مانده است.

با افزایش سفارشات اینترنتی (تجارت الکترونیکی) میزان درخواست کاغذ و مقوای بسته‌بندی رشد بیشتری پیدا کرده است. با وجود این‌که محدودیت‌هایی بر بازارها تأثیر گذاشته، اما میزان تقاضا برای بسته‌بندی‌های بهداشتی و‌ خانگی افزایش داشته است.

تاثیر کرونا بر میزان سفارش بسته بندی های کاغذی

همچنین تحت تاثیر رکود اقتصادی و کاهش تولید کاغذ و مقوا، مصرف خمیر کاغذ ۶.۴ درصد کاهش یافته است. کل تولید خمیر کاغذ ۴.۷ درصد کاهش داشته، درحالی‌که خروجی خمیر کاغذ در بازار بدون تغییر باقی مانده است.

صادرات خمیر کاغذ در بازار ۲.۸ درصد رشد داشته است، درحالی‌که صادرات کاغذ و مقوا ۳.۱ درصد کاهش یافته است. با نگاهی به ترکیب بازار خمیر و کاغذ و مقوا؛ سهم تولید صادراتی، این صنعت در سال ۲۰۲۰ به ۲۶٪ رسیده است.

فرآیند تولید خمیر و کاغذ

اثر زیست‌محیطی تولید کاغذ و مقوا در دوران کرونا

علی‌رغم شیوع بیماری کرونا که بر میزان در دسترس بودن و کیفیت کاغذ برای بازیافت در طول سال ۲۰۲۰ تاثیر گذاشته است؛ نرخ بازیافت اروپا ۱.۴ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۲۰ به ۷۳.۹ درصد رسیده‌ است. با نگاهی به پیشرفت صورت گرفته از سال ۱۹۹۸، بازیافت ۴۰٪ یا ۱۶.۰ میلیون تن افزایش یافته است.

گزارش شده است که انتشار مستقیم CO2 از صنعت کاغذ اروپا نیز در سال ۲۰۲۰ به میزان ۷.۱ درصد کاهش یافته است، که به گفته Cepi، عمدتاً به دلیل کاهش فعالیت و همچنین تلاش‌های مداوم صنعت برای کربن‌زدایی بوده است. در نتیجه‌، انتشار CO2 (به ازای هر تن محصول) در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۱ درصد کاهش یافته است. 

همچنین میزان‌ ۶۲.۲ ‌درصد‌ از‌ مصرف سوخت برای تولید کاغذ و مقوا ‌مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر‌ است که از زیست‌توده‌ی چوبی تهیه‌شده از جنگل‌های اروپایی با مدیریت پایدار تهیه می‌شود.

پیش‌بینی میزان تولید کاغذ و مقوا تا سال ۲۰۲۲ 

براساس گزارش کمیسیون اروپا، با نگاهی به آینده، اقتصاد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱، ۴.۲ درصد رشد خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ به حدود ۴.۴٪ افزایش داشته باشیم. تا پایان آوریل ۲۰۲۱‌، تولید کاغذ و مقوا در کشورهای عضو Cepi نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۰٪ افزایش یافته است.


ترجمه از وب‌سایت Packaging Europe