گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / قاشق یکبار مصرف مقوایی کارت باکس
قاشق تا شو قابل بازیافت

قاشق یکبار مصرف مقوایی کارت باکس

قاشق یکبار مصرف کاغذی کارلو‌ اسپون (Karlo Spoon) برنده‌ی جایزه‌ی برتر‌ کارتن اروپا در ۲۰۲۱ شد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

ویژگی‌های قاشق مقوایی

مواد تشکیل‌دهنده قاشق یک بار مصرف مقوایی

نحوه‌ی استفاده از قاشق یکبار مصرف مقوایی

کارکرد منطبق بر نیاز مصرف‌کننده


قاشق یکبار مصرف مقوایی کارلو اسپون

در تاریخ سپتامبر ۲۰۲۱ وین، شرکت بسته‌بندی کارت باکس (‌CardBox Packaging) با معرفی محصول قاشق کارلو (Karlo Spoon) جایزه‌ی نوآوری ۲۰۲۱ را دریافت کرد. در راستای ممنوعیت استفاده از کارد و چنگال یکبار مصرف پلاستیکی در اتحادیه اروپا، شرکت بسته‌بندی کارت باکس اولین قاشق مقوایی خود را در سال ۲۰۲۰ روانه‌ی بازار کرد.

به نظر می‌رسد قاشق مقوایی ابداعی، تغییرات اساسی در حوزه‌ی کارد و چنگال یک بار مصرف به وجود خواهد آورد.

«ژان رنه تروتمان» یکی از اعضای هیئت داوران، اظهار داشت: مشابه این قاشق را در بازار ندیده است و ما معتقدیم که این محصول در بین مصرف‌کنندگان محبوب خواهد شد. قاشق به صورت تا شده تحویل داده می‌شود؛ بنابراین بسیار جمع‌وجور است. بسته‌‌‌بندی و جمع‌آوری آن آسان است. و طراحی ساختاری آن به‌گونه‌ای‌ست که نگهداری مواد غذایی را در هنگام مصرف به‌خوبی تضمین می‌کند. 

«تروتمن» همچنین اضافه کرد: کارد و چنگال یک‌بار مصرف به‌طور معمول از پلاستیک و گاهی‌اوقات از چوب ساخته می‌شد، اما این محصول  ۱۰۰٪ از کاغذ تهیه شده است که باعث بازیافت و پایداری آن می‌شود.

قاشق یکبار مصرف سازگار با محیط زیست

ویژگی‌های قاشق مقوایی

این محصول از منابع تجدیدپذیر با پوشش مبتنی بر آب ساخته شده و بسیار سازگار با محیط زیست است. پس از استفاده، قاشق را می‌توان به‌سادگی با سایر زباله‌های کاغذی دور‌ انداخت. اگر آن را با پوششی از r-PET و PP ترکیب کنید، همه‌ی این‌ها را می‌توان به‌راحتی از هم جدا کرد و با فرض دور انداختن صحیح، یک محصول بسته‌بندی پایدار با قابلیت بازیافت عالی خواهیم داشت.

قاشق تا شو قابل بازیافت

مواد تشکیل‌دهنده قاشق یک بار مصرف مقوایی

این قاشق از الیاف با منشاء طبیعی ساخته شده و برای تماس با غذا تایید شده است، ترکیبی از مقوا و پوشش مبتنی بر آب (water-based) منجر به یک راه حل پایدار هوشمند شده است. همچنین پوشش روی مقوا، سلامتی مصرف‌کننده را در زمان استفاده از قاشق تضمین می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از قاشق یکبار مصرف مقوایی

قاشق‌ها به‌صورت ماشینی تا شده (در حالت تاشده، با حداقل احتمال آسیب) به مشتریان تحویل داده می‌شوند. مصرف‌کنندگان می‌توانند به‌راحتی محصول را باز و بلافاصله از آن استفاده کنند.

قاشق مقوایی تاشو

به لطف طراحی کاربردی قاشق‌، غذا به‌خوبی در لبه‌های آن قرار گرفته و سرریز نمی‌شود. در حال حاضر، با توجه به ویژگی مواد استفاده شده در محصول نهایی، امکان استفاده بی‌پایان یا طولانی‌مدت وجود ندارد و به همین دلیل است که این محصول در رده‌ی محصولات غذایی کلاسیک یک‌بار مصرف با طول عمر محدود قرار می‌گیرد.

کارکرد منطبق بر نیاز مصرف‌کننده

چون قاشق به‌راحتی تا می‌شود، می‌توان آن را در کنار یا در درب یک محصول قرار داد (مانند ظرف ماست). با توجه به این واقعیت که بسیاری از مصرف‌کنندگان نگران تاثیرات زیست‌محیطی هستند و بیشتر بر روی محصولات غیرپلاستیکی تمرکز می‌کنند؛ این قاشق‌های مقوایی می‌توانند تغییرات اساسی ایجاد کنند. یکی از مزایای دیگر قاشق کارلو، امکان چاپ بر روی آن است؛ که از آن می‌توان برای انتقال پیام به مصرف‌کننده استفاده کرد.

محصولات مقوایی قابل بازیافت

قاشق کارلو که با همکاری Greiner Packaging International به تولید رسیده است، از مقوا ساخته شده، به‌صورت کامل قابل بازیافت است و به کاهش مصرف پلاستیک کمک می‌کند. از منظر زیست‌محیطی این محصول حتی پس از چاپ و پوشش، یک جایگزین نوآورانه است و به این ترتیب به مصرف‌کنندگان این فرصت را می‌دهد که از غذاهای مختلف با استفاده‌ی محصولی پایدار و دوست‌دار محیط زیست لذت ببرند.

«کلاوس هاکل»، مدیر‌عامل گروه، می‌گوید: این یکی از نوآوری‌های پایدار بر پایه‌ی مقواست که جایزه دریافت کرده است. ما بسیار انگیزه داریم که راه حل‌های نوآورانه‌ی ما در شرکت، بخشی از زندگی روزمره‌ی ما در آینده باشد. ما به تیم توسعه‌ی خود بسیار افتخار می‌کنیم!


ترجمه از وب‌سایت cardbox packaging