گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / صنعت چاپ و چالش‌های کرونا
افت سفارش صنعت چاپ در اپیدمی کرونا

صنعت چاپ و چالش‌های کرونا

صنعت چاپ به دلیل پیوندهای بی‌شمار با سایر بخش‌های اقتصاد، به‌شدت تحت تاثیر شرایط همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

عوامل مهم و تاثیرگذار بر صنعت چاپ در دوران بحران کرونا

چالش‌های صنعت چاپ ایران در سال‌های اخیر


بسیاری از صنایع یا به عبارت دقیق‌تر تقریباً همه‌ی صنایع و مشاغل، به دلیل بحران ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، دوران پر افت و خیز، پرچالش و سختی را تجربه می‌کنند. صنعت چاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. درواقع صنعت چاپ به دلیل پیوندهای بی‌شمار با سایر بخش‌های اقتصاد، به‌شدت تحت تاثیر شرایط موجود قرار گرفته است.

همه‌گیری COVID-19 ممکن است یک بحران جهانی باشد، اما آسیب‌ها و چالش‌هایی که به‌دنبال آن به وجود آمده، در هر کشور متفاوت است. در همه‌ی دنیا، واکنش‌ها و تصمیمات دولت‌ها نسبت به این بحران متفاوت بوده است. اگرچه رشد اقتصاد در کل دنیا کاهش یافته است، اما شدت اثرات آن در هر کشور متفاوت است. 

صنعت چاپ، که به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، یک صنعت مادر محسوب می‌شود؛ این‌روزها با مشکلات فراوانی روبه‌روست.

صنعت چاپ و بسته بندی و چالش های کرونا

عوامل مهم و تاثیرگذار بر صنعت چاپ در دوران بحران کرونا

کمبود مواد اولیه

پس از شیوع کرونا در جهان، صادرات و واردات اکثر مواد اولیه با چالش مواجه شده است. برای صنعت چاپ این چالش شامل کاغذ، مقوا، رنگ، جوهر و موارد دیگر بوده است. علاوه بر این، مواد اولیه، قطعات یدکی و تجهیزات دستگاه‌ها نیز به‌عنوان اجزای اصلی کار به‌خوبی قابل تامین نبوده و مشکلات اجرایی زیادی ایجاد کرده است.

کمبود مواد اولیه صنعت چاپ در دوران کرونا

افت سفارش

ترس به‌وجودآمده از همه‌گیری ویروس کرونا، در الگوهای مصرف تغییر به وجود آورده است. اثر تغییر رفتار مصرف‌کنندگان، بنگاه‌ها و صنایع مختلف را با دگرگونی‌های اساسی مواجه کرده است. از این‌رو،  بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان، صرف نظر از اندازه‌، کاهش در تولید را تجربه کرده‌اند. 

یکی از بارزترین حوزه‌ها که مستقیما به صنعت چاپ مرتبط است، حوزه‌ی گردشگری‌ست. صنعت گردشگری در بحران کرونا با کاهش سفرها و محدودیت فعالیت‌های مرتبط با اوقات فراغت به‌صورت عمومی مواجه شده است. در نتیجه‌ی آن، فعالیت‌های مربوط به آژانس‌های مسافرتی، رستوران‌ها، تئاترها، موزه‌ها، کنسرت‌ها و سایر فعالیت‌های فرهنگی از سبد سفارشات صنعت چاپ حذف شده‌اند. برخی دیگر از سفارشات مرتبط با صنعت چاپ اگرچه به‌کلی حذف نشده‌اند؛ اما متاثر از کند شدن فعالیت‌های اقتصادی در جهان، کمتر شده‌اند.

افت سفارش صنعت چاپ در دوران اپیدمی کرونا

کمبود نیروی کار

محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا نه‌تنها در چرخه‌ی توزیع کالاها اخلال ایجاد کرده است؛ بلکه به تردد امن و بی‌خطر نیروی کار نیز لطمه زده است. این اخلال هم در سطح کلان و تامین نیروهای متخصص و هم در سطح خرد، باعث به وجود آمدن محدودیت‌ها برای کار با راندمان بالا توسط  نیروی کار شده است. 

به‌عنوان مثال به دلیل نوسان وضعیت سلامت، درخواست مرخصی کارکنان افزایش یافته و نیاز جدیدی جهت ماندن در کنار کودکان هنگام تعطیلی مدارس، شکل گرفته است. که درنتیجه زمان مفید کاری پرسنل مشغول در این صنعت نسبت به گذشته افت داشته است.

چالش‌های صنعت چاپ ایران در سال‌های اخیر

صنعت چاپ، با توجه به وابستگی به واردات، در دوران تحریم و نوسان و افزایش قیمت ارز و نبود تبادلات بین‌بانکی جهانی، همچون دیگر صاحبان مشاغل و صنایع بزرگ و کوچک، دچار سختی‌های بسیار شده و همه‌گیری کرونا این مشکلات را در ایران تشدید کرده است.

مشکلات صنعت چاپ در ایران، هم در بخش تامین کالاها و مواد اولیه و قطعات یدکی قابل توجه بوده است و هم در موضوع تامین نیروی انسانی و افت سفارشات قابل تامل به نظر می‌رسد. علاوه بر عوامل مشترک چالش‌زا در تمام نقاط جهان، موضوع تورم و گرانی پیوسته و غیرقابل پیش‌بینی فشار مضاعفی را به صنعت چاپ وارد کرده است. از این‌رو مشکلات دوران پیش از کرونا، با شیوع این ویروس در ایران، وارد مراحل بحرانی‌تری شده است.

بحران اپیدمی کووید در ایران