گروه چاپ آرمانی / آموزش  / انواع بروشور و کاربرد‌های آن
انواع بروشور

انواع بروشور و کاربرد‌های آن

استفاده از انواع بروشور اثرگذاری متفاوتی در طرح کسب و کار خواهد داشت. هدف نهایی بروشور‌، رسیدن به فروش محصول یا خدمات است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

کاربردهای بروشور

انواع تا در بروشور

انواع بروشور

بروشور یکی از راه‌های تبلیغات محسوب می‌شود. انواع مدل‌های بروشور و تنوع و گستردگی آن‌ها، اثرات متفاوتی در هر کسب‌وکار خواهند داشت. برندهای مختلف از بروشور به‌عنوان ابزاری مهم جهت تبلیغ محصولات و خدمات استفاده می‌کنند.

هدف نهایی استفاده از انواع بروشور‌، رسیدن به فروش محصول یا خدمات است. بنابراین اصل مهم در انتخاب و طراحی بروشور این است که نتیجه‌ی کار، جذاب و گیرا به نظر برسد و اصالت کسب و کار در آن دیده شود.

بروشور چیست؟ تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

انواع بروشور و کاربردهای آن

 کاربردهای بروشور

بروشورهای معرفی یا تبلیغاتی (Introduction Brochures)

افراد بسیاری معتقدند که بروشور ابزاری برای معرفی شرکت‌ها است. اگرچه این تنها هدف بروشور نیست؛ اما آن‌ها راهی عالی برای معرفی برند یک شرکت به مشتریان هستند. بروشورهای تبلیغاتی اطلاعات مهمی را در مورد فعالیت‌، محصولات و خدمات شرکت در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. ارائه اطلاعات یک شرکت با کمک بروشور، روشی تعاملی و سازماندهی‌شده برای آشنایی در مورد برند آن شرکت خواهد بود. 

بروشور تبلیغاتی را می‌توان در رویدادها یا نمایشگاه‌های تجاری پخش کرد یا در اختیار‌ مشتریان ‌قرار داد. همچنین می‌توان آن‌ها را به‌صورت پستی به مخاطبان هدف برای کمک به افزایش فروش و آگاهی از برند ارسال کرد.

بروشورهای اطلاعاتی (Information Brochures)

بروشورهای اطلاعاتی (Information Brochures)

بروشورهای اطلاعاتی نیز بسته به محتوایی که در آن گنجانده می‌شود، می‌توانند به‌عنوان بروشورهای معرفی استفاده شوند. این بروشورها برای نمایش اطلاعات دقیق در مورد فعالیت‌، محصول و خدمات شرکت‌ها استفاده می‌شود. همچنین می‌توانند به‌عنوان یک کتابچه راهنمای آموزشی‌، اسناد برای ارائه در طول یک جلسه، گزارش‌های مشتری یا برنامه‌هایی برای رویدادهای خاص عمل کنند. بروشورهای اطلاعاتی به‌طور مداوم می‌توانند برای مخاطبان ارسال گردند. این یک روش تعاملی برای انتقال پیام شرکت به مخاطبان خواهد بود.

بروشورهایی با کاربری نقشه (Map Brochures)

بروشورهایی با کاربری نقشه (Map Brochures)

سازمان‌هایی مانند فرودگاه‌ها، موزه‌ها و… می‌توانند یک بروشور نقشه تا شده در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند. هدف برشور نقشه ارائه‌ی اطلاعات کلیدی در مورد مکان‌ها و تسهیل مسیریابی‌ست. استفاده از این بروشورها آسان است. به‌راحتی تا می‌شوند و درصورت نیاز مجدد به اطلاعات، تای آن‌ها باز می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرند. این بروشورها می‌توانند حاوی توضیحات مفیدی به‌همراه جزئیات در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند؛ تا تجربه‌ی متفاوتی از بازدید برای آن‌ها به وجود بیاورند.

بروشورهایی با کاربری منو (Menu Brochures)

بروشورهایی با کاربری منو (Menu Brochures)

در حال حاضر، غذاهای بیرون‌بر از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. بنابراین مهم است که   بیرون‌برها منویی کاربردی در دسترس مشتریان قرار دهند‌. این نوع بروشورها برای حمل آسان تا می‌شوند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها روی یخچال نصب کرد. منوهای بیرون‌بر می‌توانند تصاویری از غذاها و اطلاعات تماس را در خود جای دهند. این کمک می‌کند زمانی‌که مشتریان آماده‌ی سفارش هستند، به‌راحتی تماس بگیرند و سفارش بدهند.

انواع تا در بروشور

در زمان انتخاب بروشور اغلب اوقات اولین گزینه، بروشور محبوب سه لتی است. اما انواع مختلفی از بروشور بر اساس تای آن وجود دارد. که می‌توان با توجه به پیام هر برند، کارکرد هر محصول و خدمات شرکت از نوع خاصی از بروشور استفاده کرد.

بروشور دو لت (Half-fold | Bi-Fold Brochure)

بروشور دو لت (Half-fold | Bi-Fold Brochure)

بروشور دو لتی یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین نوع بروشورهاست. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این بروشور یک تا و دو صفحه‌ی مساوی دارد‌؛ که در نتیجه چهار لت ایجاد می‌کند. این بروشور دارای فضای کافی برای متن‌های طولانی یا تصاویر بزرگ است. به همین دلیل برای مقایسه محصول، منوی تجاری یا حتی طراحی نقشه مناسب است‌.

بروشور دو لتی

بروشور سه لت (Tri-Fold Brochure) 

بروشور سه لت  (Tri-Fold Brochure)

بروشور سه لت در بین بروشورها یک گزینه‌ی محبوب است. زیرا برای تبلیغ نام تجاری، برجسته کردن محصولات و خدمات، عالی عمل می‌کند. معمولاً در کمپین‌های بازاریابی از این طرح استفاده می‌شود. بروشور سه لت با کمک دو تا، سه لت دو طرفه را ایجاد می‌کند. که در نهایت یک بروشور شش صفحه‌ای برای طراحی خواهیم داشت‌. این نوع بروشور به‌راحتی در کیف یا جیب قرار می‌گیرند و فضای کمی را اشغال می‌کنند.

بروشور سه لتی

بروشور دروازه‌ای (Gate Fold Brochure)

بروشور دروازه‌ای (Gate Fold Brochure)

این نوع بروشور‌‌ انتخابی مناسب، برای داشتن یک صفحه بزرگ است. بروشورهای دروازه‌ای برای شرکت‌هایی که به دنبال بروشورهای تجاری برای نمایش تصاویر گسترده هستند، مانند یک شرکت محوطه‌سازی یا شرکت معماری… انتخابی مناسب هستند. در‌این نوع بروشور‌هنگام باز یا بسته‌شدن، سمت چپ ‌و‌ راست به سمت داخل تا می‌شوند و در وسط به هم می‌رسند. این نحوه باز و بسته شدن در لت وسط ظاهری بدون درز ایجاد می‌کند؛ که فوراً توجه خوانندگان را به خود جلب می‌کند.

بروشور دروازه ای

بروشور زیگزاگی (Z-Fold Brochure)

بروشور زیگزاگی (Z-Fold Brochure)

بروشور‌ زیگزاگی ‌دارای دو تای موازی است. این دو تا در جهت مخالف هم قرار دارند؛ که شکلی  مشابه حرف Z می‌سازند. این تاها شش لت با اندازه‌ی یکسان (سه لت در هر طرف کاغذ) ایجاد می‌کنند. 

بسیاری از افراد به اشتباه آن را با بروشور سه لت اشتباه می‌گیرند. زیرا هر کدام دارای شش لت بوده و هر لت دارای اندازه‌ی یکسان است. در حقیقت تفاوت اصلی در نحوه تا زدن آن‌هاست. در بروشور‌ سه لت‌، صفحه مرکزی در پشت قرار می‌گیرد. درصورتی‌که در بروشور زیگزاگی صفحه‌ی مرکزی در داخل قرار دارد.

بروشور زیگزاکی

بروشور آکاردئونی (Accordion Fold Brochure)

بروشور آکاردئونی (Accordion Fold Brochure)

بروشور آکاردئونی -همان‌طور که از اسمش پیداست- مشابه ساز آکاردئون باز و بسته می‌شود. تا‌های موازی که به‌طور متناوب ایجاد می‌شوند، شبیه بخش میانی ساز آکاردئون است. در این نوع بروشور یک سری تا‌های موازی برای ایجاد چند لت با اندازه‌ی یکسان زده می‌شود. به علت این‌که هر لت در جهت مخالف لت قبلی قرار دارد به‌راحتی باز و بسته می‌شود.‌ 

تای آکاردئونی یک انتخاب محبوب برای بروشورهای چند صفحه‌ای‌ست. علاوه بر‌ ارائه‌ی ظاهری متفاوت، معمولاً استفاده از بروشور‌های آکاردئونی مقرون به صرفه‌تر از تولید یک کتابچه‌‌ی چند صفحه‌ای است.

بروشور آکاردئونی

بروشور تای فرانسوی (French Fold Brochure)

بروشور تای فرانسوی (French Fold Brochure)

این بروشورها فضای وسیعی در اختیار طراحان قرار می‌دهند. به همین دلیل برای نقشه‌ها، پوسترها اینفوگرافیکی‌ها و مطالب با طرح‌های گرافیکی بزرگ ایده‌آل هستند. 

بروشور تای فرانسوی چهار لت دارد. در این نوع بروشور، کاغذ از وسط تا می‌شود و سپس به‌صورت عمود بر تای اول به نصف دیگر (تای دوم) تا می‌شود.  

تای فرانسوی

بروشور دوبل موازی (Double Parallel Fold Brochure)

بروشور دوبل موازی (Double Parallel Fold Brochure)

روش تا کردن این نوع بروشور ساده است و فضای کافی برای تقسیم اطلاعات مهم در اختیار طراح  قرار می‌دهد. به همین دلیل برای طرح‌های تبلیغاتی بزرگ و نقشه ایده‌آل است. 

ابتدا برگه را به دو قسمت مساوی تقسیم و سپس هر قسمت را دوباره به دو قسمت مساوی دیگر تقسیم می‌کنند. با این روش  یک بروشور چهار لت ‌به وجود می‌آید. این روش تا کردن باعث می‌شود، درصورت نیاز بروشور دوبل موازی در یک پاکت کوچک ‌جا داده شود.

تای دوبل موازی

منبع ترجمه: Conquest Graphics

انواع بروشور و کاربرد آن در یک نگاه…

کاربرد بروشور چیست؟

●معرفی یا تبلیغات
●با کاربری نقشه 
●با کاربرد منو 

بروشور‌ها چند مدل تا دارند؟

●سه لت 
●دروازه ای
●زیگزاگی
●آکاردئونی
●تای فرانسوی
●دوبل موازی
و…