گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بروشور چیست؟
بروشور چیست؟

بروشور چیست؟

بروشور ابزاری برای ‏ارائه‌ی مشخصات کامل یک محصول و نحوه استفاده از آن است. بر این اساس به بروشور‌ها‌، کالانما نیز گفته می‌‏شود‌.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

تفاوت بروشور و کاتالوگ

چرا به چاپ بروشور نیاز داریم؟

مزایای استفاده از بروشور

بروشور چیست؟

بروشورBrochure) ‎‌) ابزاری برای ‏ارائه‌ی مشخصات کامل یک محصول و نحوه استفاده از آن است. بروشورها یک کاغذ تا شده تک یا چند صفحه‌ای هستند؛ که برای فروش محصولات یا خدمات یک شرکت استفاده می‌شوند. بر این اساس به بروشور‌ها‌، کالانما نیز گفته می‌‏شود‌. برند‌های بزرگ و کوچک به انواع بروشور‌، به‌عنوان ابزاری مهم جهت تبلیغات محصولات و خدمات خود نیاز دارند. بروشورها روشی ساده و کم‌هزینه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ترغیب مشتری برای خرید محصولات و استفاده از خدمات هستند. در‌حقیقت ابزاری برای فروش بیشتر و بازاریابی ملموس و معتبرتر است‌.

تفاوت بروشور و کاتالوگ

معرفی و درج اطلاعات مربوط به نحوه‌ی استفاده از محصول یا خدمات‌، مهم‌ترین پارامتر تشکیل‌دهنده‌ی یک بروشور است. 

تفاوت بروشور و کاتالوگ

در واقع تفاوت بروشور و كاتالوگ در این نکته است که: در بروشور، یک محصول یا خدمات ‌خاصی معرفی می‌شود. ولی در کاتالوگ، مجموعه محصولات و خدمات یک شرکت یا کمپانی، معرفی می‌گردد. کاتالوگ‌ها به‌طور کامل کالاها یا خدمات را به مخاطبان خود آموزش می‌دهند. جنبه‌ی آموزشی یک کاتالوگ در بیشتر مواقع‌، فراتر از جنبه تبلیغاتی آن بوده و تعداد صفحات آن‌، رابطه‌ی مستقیم با میزان اطلاعات قابل درج دارد.

طراحی کاتالوگ

بروشورها بر خلاف کاتالوگ‌ها حجم کمتر و ظاهر ساده‌تری دارند. و اغلب با کاغذ گرماژ پایین‌تر از کاتالوگ چاپ می‌شود. رایج‌ترین شکل آن به‌صورت دو لتی و سه لتی‌، همراه با خط تا و معمولا به‌صورت تا شده از چند نقطه بر روی خود است.

طراحی کاتالوگ اغلب به‌خاطر بیشتر بودن تعداد صفحات آن‌، نسبت به طراحی بروشور، با نرم‌افزارهای صفحه‌بندی مانند ایندیزاین (InDesign) انجام می‌شود. چاپ کاتالوگ اغلب به‌وسیله‌ی چاپ افست صورت می‌گیرد.

چاپ کاتالوگ

تفاوت بین چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور در این است که می‌توان چاپ بروشورها را در تیراژ پایین به‌وسیله‌ی چاپ در فرم‌های عمومی انجام داد. (‌در فرم عمومی‌، چند فرم مختلف بروشور را در کنار هم قرار داده و چاپ می‌کنند. در حقیقت این کار باعث پایین آمدن قیمت چاپ می‌شود.‌)

اگرچه امروزه انواع اقلام تبلیغاتی و گرافیکی به‌صورت اینترنتی و غیرچاپی نیز منتشر می‌شوند؛ اما چاپ کاغذی، دسترسی بیشتر و بهتری برای مصرف‌کننده‌ی نهایی فراهم می‌آورد‌.

چرا به چاپ بروشور نیاز داریم؟

بروشور تبلیغاتی

اطلاع‌رسانی:

از بروشور برای اطلاع‌رسانی به مشتریان‌، استفاده می‌شود. این اطلاعات مربوط به محصول یا خدماتی است که یک برند یا سازمان ارائه می‌دهد. بروشور‌ها در واقع محصول و خدمات را در ذهن مشتری ماندگار می‌کنند و پیام برند را به مشتری می‌رسانند‌.

تبلیغات:

بروشور ابزار تبلیغاتی مهمی‌ست که امکان بررسی و نمایش یک یا چند محصول یا خدمات را فراهم می‌آورد.

شناسایی:

بروشور‌ها به شناساندن برند و اعتباربخشی کسب و کار‌، کمک می‌کنند‌.

آموزش:

نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح، بهره‌برداری و کاربرد یک سوژه‌ی خاص را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

هدف نهایی از چاپ بروشور در واقع معرفی اهداف، ارزش‌ها و ارتقای اعتبار سازمان با بودجه کم است. اگر بروشور به‌صورت حرفه‌ای طراحی شود و به چاپ برسد؛ می‌تواند جزو یکی از ابزارهای مهم بازاریابی به شمار رود.

مزایای استفاده از بروشور

مزیت استفاده از بروشور

توزیع آسان

بروشورهای تبلیغاتی را می‌توان در مکان‌های مختلفی از جمله نمایشگاه‌ها‌، فروشگاه‌ها، شوروم‌ها و… استفاده کرد. این امر موجب می‌شود اطلاعات مشخص و دقیق‌تری به مخاطبان هدف منتقل گردد‌.

مقرون به صرفه

در مقایسه با برخی گزینه‌های بازاریابی آنلاین، بروشور یک روش بازاریابی کم‌هزینه و سودآور است. به علاوه، امکان طراحی و تولید بروشور‌، متناسب با بودجه وجود دارد. همچنین با انتخاب تیراژ مناسب، می‌توان قیمت تمام‌شده‌ی بروشورها را نیز کاهش داد.

ایجاد اعتبار

ارتباط میان برند و مشتری‌، از طریق اطلاع‌رسانی‌، آموزش و طرح‌های چشم‌نواز موجود در بروشور‌ها تقویت می‌شود‌. بروشور‌ها به‌عنوان ابزاری ماندگار‌، از سوی برند در اختیار مشتری نهایی قرار می‌گیرد. بروشورها نشان می‌دهند که برند‌ها مایل به سرمایه‌گذاری بر روی مشتریان خود هستند‌.

هنگامی‌که مشتریان می‌توانند در مورد چگونگی خدمات و محصولات اطلاعات مدون کسب کنند‌، به برند اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند. بروشورها حاوی پیام ظریفی هستند که  کسب و کار را حرفه‌ای، قابل اعتماد و متعهد به کیفیت نشان می‌دهند. بسیاری از مشتریان تمایل دارند تا قبل از خرید یا دریافت خدمات‌، داشتن تجربه و ارتباط  ملموس و مشترک با یک برند را احساس کنند‌.

انتقال اطلاعات

بروشورها به صاحبان برند اجازه می‌دهد تا مجموعه اطلاعات زیادی را در فضایی کوچک گرد آورند و به شرح و توصیف خدمات و محصولات خود بپردازند.


منبع: تالیفی

بروشور در یک نگاه:

بروشور چیست؟

بروشورها یک کاغذ تا شده تک یا چند صفحه‌ای هستند؛ که برای فروش محصولات یا خدمات یک شرکت استفاده می‌شوند. همچنین یک ابزار تبلیغاتی موثر، همه‌کاره و مقرون به صرفه است.

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

‌در بروشور، یک محصول یا خدمات ‌خاصی معرفی می‌شود. ولی در کاتالوگ، مجموعه محصولات و  خدمات یک شرکت یا کمپانی، معرفی می‌گردد. 

چرا به چاپ بروشور نیاز داریم؟

از بروشورها می‌توانیم برای اطلاع‌رسانی، تبلیغات، آموزش و شناسایی یک برند به مخاطب استفاده کنیم. بروشورها ابزاری مقرون به صرفه هستند و توزیع آسانی دارند.