گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بسته بندی هوشمند چیست؟ | Smart Packaging
بسته بندی هوشمند

بسته بندی هوشمند چیست؟ | Smart Packaging

بسته بندی هوشمند چیست؟ بسته‌بندی مدرنی که هدفی فراتر از حفاظت و نگهداری محصول دارد.
با انواع بسته‌بندی هوشمند، کاربرد و مزایای آن آشنا شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

بسته بندی هوشمند (Smart Packaging) چیست؟

انواع بسته‌بندی هوشمند (Smart Packaging)

——— ۱. بسته‌بندی فعال (Active Packaging)

——— ۲. بسته‌بندی هوشمند (Intelligent Packaging)

تفاوت بسته‌بندی هوشمند با بسته‌بندی فعال


بسته بندی هوشمند چیست

با ارتقاء یافتن بخش‌های مختلف زندگی ما و همچنین افزایش خواسته‌های مصرف‌کنندگان؛ صنایع در همه‌ی حوزه‌ها محصولات و سیستم‌های خود را ارتقا می‌دهند تا هوشمندتر شوند و تجربه‌ی متفاوتی برای مشتری به وجود بیاورند.

صنعت بسته‌بندی نیز از این قاعده مستثنی نیست و اکنون با استفاده از بسته‌بندی هوشمند راهی برای  پاسخگویی به نیازهای مصرف‌کننده آغاز کرده است. 

اگرچه بسته‌بندی هوشمند هنوز تا حدود زیادی در مرحله‌ی توسعه است؛ اما دورانی که تنها هدف بسته‌بندی حمایت از کالاها و برندسازی بود، گذشته است. امروزه با تغییر سبک زندگی و چالش‌های احتمالی بسته بندی مواد غذایی آماده، مصرف‌کنندگان انتظارات بیشتری از بسته‌بندی دارند؛ که  بسته‌بندی هوشمند می‌تواند پاسخی برای این خواسته‌ها باشد. 

بسته بندی هوشمند (Smart Packaging) چیست؟

بسته‌بندی مدرنی که هدفی فراتر از حفاظت و نگهداری محصول دارد.

امکانات جدید بسته بندی های مواد غذایی

انواع بسته‌بندی هوشمند (Smart Packaging)

دو نوع اصلی بسته‌بندی هوشمند وجود دارد که عبارتند از:

۱. بسته‌بندی فعال (Active Packaging)

در بسته بندی فعال (Active Packaging)، بسته با آنچه در داخل آن است تعامل دارد و هدف اغلب اوقات افزایش ماندگاری محصول است. بسته‌بندی در تماس مستقیم با محصول قرار می‌گیرد تا ترکیباتی آزاد کند که محیط را غنی می‌کند یا اجزای اضافه‌ی محیط را حذف می‌کند. 

بسته بندی فعال مواد غذایی | Active Packaging

تولید‌کنندگان با توجه به محصولی که در بسته قرار می‌گیرد از عناصر مختلفی استفاده می‌کنند. پرکاربرد‌ترین آن‌ها مانند مواد فیلتر‌کننده‌ی نور، جاذب‌های اتیلن، جاذب‌های اکسیژن، کنترل رطوبت، پوشش ضد میکروبی و موارد دیگر است. یک مثال عالی اضافه کردن جاذب‌های اکسیژن به درب در بطری پلاستیکی آبجو است؛ که عمر مفید را از سه تا شش ماه افزایش می‌دهد.

۲. بسته‌بندی هوشمند (Intelligent Packaging)

از سوی دیگر، بسته‌بندی هوشمند (Intelligent Packaging) به‌جای بسته‌بندی صِرف، بر ارتباط با دنیای بیرون تمرکز دارد. این نوع بسته‌بندی دارای قابلیت تشخیص و نشانگر است، که همچنین می‌توانند برای انجام اتوماسیون، بازاریابی و تعامل با مشتری استفاده شود. 

بسته بندی هوشمند | Intelligent Packaging

به‌طور کلی بسته‌بندی هوشمند شامل سنسورها و نشانگرهایی‌ست که وضعیت محصول را با ارائه‌ی اطلاعاتی بررسی می‌کند. این موارد شامل سختی (سفتی)، دما، تازگی، زمان نگهداری و غیره‌ است.

به عنوان مثال، بسته‌بندی مواد غذایی ممکن است تغییر رنگ دهد تا نشان‌دهنده‌ی نشت یا آلوده بودن محصول به سالمونلا باشد. چندین راه دیگر نیز وجود دارد که بسته‌بندی هوشمند می‌تواند بر شرایط محصول نظارت داشته باشد.

تفاوت بسته بندی Intelligent با Active

تفاوت بسته‌بندی هوشمند با بسته‌بندی فعال

بسته بندی هوشمند (Intelligent) را نباید با بسته بندی فعال (Active) اشتباه گرفت.

بسته‌بندی فعال از فیلم‌هایی استفاده می‌کند که تضمین می‌کند محصول غذایی در بهترین شرایط خود در طول زنجیره‌ی تحویل باقی می‌ماند.

نمونه ساختار بسته بندی فعال

اما بسته‌بندی هوشمند (Intelligent Packaging) به مصرف‌کنندگان یا خرده‌فروشان در مورد تازگی یا فسادپذیری محصول هشدار می‌دهد. بسته‌بندی هوشمند عملکردهای پیچیده‌تری از آنچه تصور می‌کنید دارد. فناوری بسته‌بندی هوشمند را می‌توان برای شناسایی محصولات تقلبی، افزایش تعامل مصرف‌کننده با محصول به کمک تلفن‌های هوشمند، جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی از طریق نشان دادن سطح تازگی یا انقضای محصول و … به کار برد. بسته‌بندی هوشمند همچنین نقش مهمی در صنعت داروسازی ایفا می‌کند؛ که در آن بیمار می‌تواند زمان و مقدار دوز مصرفی را به طور عینی کنترل کند و حتی با تولید‌کنندگان به اشتراک بگذارد.

مزایای بسته‌بندی هوشمند غیرقابل انکار است و صاحبان برند را به سمت استفاده از بسته‌بندی هوشمند سوق می‌دهد. این بسته‌بندی تجربه‌ی مصرف کننده را بهبود می‌بخشد، استانداردهای جدیدی را در کیفیت تعیین می‌کند و چالش‌های پیش روی روش‌های سنتی بسته‌بندی را برطرف می‌کند. 

این بدان معنا نیست که بسته‌بندی هوشمند چالشی ندارد. روش استفاده، دسترسی آسان به مواد هوشمند و آموزش مصرف‌کننده از بزرگترین چالش‌های بسته‌بندی هوشمند است. با این وجود، این نوع بسته‌بندی‌ها‌ آینده‌ی هیجان‌انگیزی ‌برای صنعت بسته‌بندی رقم خواهد زد و همه‌ی نگاه‌ها به توسعه‌ی بسته‌بندی هوشمند دوخته شده است.


ترجمه از وب‌سایت‌های Impacx | Cosmofilms | smartpouches