گروه چاپ آرمانی / آموزش  / چرا گرفتن نمونه ماکت بسته بندی برای محصول شما مهم است؟
ماکت بسته بندی

چرا گرفتن نمونه ماکت بسته بندی برای محصول شما مهم است؟

با ماکت سازی و درخواست نمونه اولیه بسته بندی می‌توان از اشتباهات جزئی موجود در طرح، چاپ یا ساختار جعبه جلوگیری کرد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

دلایل اصلی درخواست ماکت جعبه قبل از تولید انبوه بسته بندی

نمونه مشابه

نمونه سفارشی

نمونه‌ی سفید استاندارد

اندازه را ارزیابی کنید

کیفیت را بررسی کنید

مراحل پیش از تولید


ماکت بسته بندی

درخواست نمونه اولیه جعبه قبل از تولید انبوه، نقش مهمی در موفقیت محصولات و برند شما دارد. ممکن است طراحی انجام شده روی کاغذ زیبا به نظر برسد؛ ولی طراحی روی بسته‌بندی نهایی انتظارات شما را برآورده نکند. نمونه‌گیری از طرح این فرصت را برای شما فراهم می‌کند، تا قبل از ارسال بسته‌بندی برای تولید انبوه، تغییرات لازم را ایجاد کنید.

نمونه اولیه فرصتی فراهم می‌کند تا کیفیت بسته‌بندی محصول خود را با رقبا و محصولات مشابه بررسی کنید و همچنین نگرشی از نحوه‌ی تعامل مشتریان با محصولات برند شما ایجاد می‌کند.

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که زمان و پول زیادی را در یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید و بعد متوجه شوید که فاکتور مهمی که انتظار آن را داشتید، ندارد.

با ماکت‌سازی از اشتباهات جزئی موجود در طرح، چاپ یا ساختار جعبه جلوگیری خواهد شد. این روش می‌تواند در درازمدت باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان، انرژی و هزینه کسب و کار شما شود.

دلایل اصلی درخواست ماکت جعبه قبل از تولید انبوه بسته بندی

با توجه به انتظارات شما از بسته‌بندی نهایی محصول، ممکن است درخواست نمونه‌گیری‌های متفاوتی داشته باشید، تا درک واضح‌تری از هرگونه ارتقای لازم برای محصول نهایی خود پیدا کنید.

اهمیت درخواست ماکت جعبه قبل از تولید انبوه

نمونه مشابه

یکی از راه‌های معمول برای دریافت نمونه بسته‌بندی، درخواست نمونه موجود از سازنده است. این نمونه‌های موجود معمولا برای مشتری قبلی تولید شده‌اند. نمونه‌ی موجود به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا ضخامت مقوا، چاپ و پوشش برای پروژه شما ایده آل است یا خیر.

همچنین می‌توانید مقاومت بسته‌بندی را با محصول فیزیکی خود آزمایش کنید تا متوجه شوید که آیا ضخامت یا ساختار موجود برای محصول شما مناسب است یا خیر.

نمونه‌های موجود بسیار مقرون به صرفه‌تر از نمونه‌های سفارشی هستند و همچنین فرصت مناسبی را فراهم می‌کنند که نحوه‌ی عملکرد بسته‌‌بندی نهایی خود را بررسی کنید.

ماکت‌های موجود ممکن است ایده‌های نوآورانه‌ای را از جنبه‌های مختلف به شما ارائه دهند و بخواهید آن‌ها را در طراحی خود بگنجانید، از جمله عناصری مانند پوشش‌ها یا لاک رو.

نمونه سفارشی

نمونه‌ی سفارشی دقیقاً با توجه به مشخصات دقیق پروژه شما ساخته می‌شود و تصویری دقیق از ظاهر محصول در تولید نهایی به شما می‌دهد. این نوع نمونه‌گیری بهترین روش برای تجزیه و تحلیل کیفیت تولید است و به شما کمک می‌کند با اطمینان تصمیم بگیرید.

انواع نمونه اولیه  و ماکت سازی محصول

شما می‌توانید دو نوع نمونه‌ی سفارشی درخواست کنید:

نمونه‌ی تولیدی

نمونه‌ی چاپی افست (زمان تولید طولانی‌تر، هزینه بالاتر)

نمونه‌های اولیه به روش تولید افست برای سفارش‌های کوچک بسیار پرهزینه می‌باشد؛ اما دقیق‌ترین نتیجه را خواهند داشت. در این مدل نمونه‌گیری ارزیابی کیفیت چاپ و خروجی رنگ با وضوح بیشتری انجام می‌شود. اگر به دنبال دقیق‌ترین نتیجه‌گیری از طرح نهایی خود هستید این روش  را درخواست کنید.

نمونه‌سازی دیجیتال

نمونه‌ی چاپی دیجیتال (زمان تولید سریع‌تر، هزینه کمتر)

اگرچه چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست کیفیت پایین‌تری را ارائه می‌دهد؛ اما امکان بررسی دقیق ‌پروژه‌ی نهایی را از نظر جزئیات طراحی و شکل بسته‌بندی قبل از چاپ افست را برای شما فراهم می‌کند.

نمونه سفید استاندارد

نمونه‌های سفید استاندارد، جعبه‌های سفید ساده‌ای هستند که هیچ‌گونه چاپی ندارند و معمولاً برای تایید سریع کیفیت کاغذ استفاده می‌شوند. این گزینه نسبت به سایر موارد مقرون به صرفه‌تر است و معمولاً سریع‌تر تولید خواهد شد. اگر جدول زمانی فشرده‌ای دارید، پس از بررسی و اطمینان از این‌که بسته‌بندی‌های استاندارد هم برای کاربری شما مناسب هستند؛ می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نمونه سفید استاندارد جعبه

اندازه را ارزیابی کنید

فضای بیش از حد بین محصول و بسته‌بندی باعث تکان خوردن و آسیب دیدن محصول خواهد شد. اگرچه این مسئله ممکن است جزئی به نظر برسد، اما اگر مشتریان شما محصولاتی را دریافت کنند که آسیب دیده‌اند، احتمال کمتری دارد که به‌طور مستمر از برند شما خرید کنند.

بررسی و اندازه گیری ماکت جعبه محصول

با یک نمونه‌ی اولیه می‌توانید تناسب محصول خود را با بسته‌بندی آزمایش کنید. و تعیین کنید که آیا طراحی تیغ برای محصول شما و همچنین برای برند شما نیز مناسب است. برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب‌تر، محصول را جهت اندازه‌گیری دقیق‌تر برای تامین‌کننده خود ارسال کنید، تعیین ابعاد دقیق جعبه به‌خصوص برای محصولات با شکل منحصربه‌فرد کمی مشکل است.

 بهتر است قبل از تولید انبوه بسته‌بندی، زمانی را برای تعیین نیازهای محصول خود اختصاص دهید.

کیفیت را بررسی کنید

در نظر داشته باشید که کیفیت رنگ روی صفحه‌ی نمایش (RGB) و در چاپ افست (CMYK) نتایج خروجی متفاوتی ایجاد می‌کند.

درخواست یک نمونه‌ی اولیه که به‌صورت دیجیتالی چاپ شده است ممکن است کیفیت خیلی خوبی به شما ارائه نکند. با این حال، فرصت تشخیص اشتباهات جزئی در طراحی و تایپوگرافی را فراهم می‌کند.

به همین دلیل است که بسیاری از مشتریان نمونه‌های دیجیتالی یا نمونه‌ی تولیدی را انتخاب می‌کنند تا نقص‌هایی که ممکن است روی صفحه‌ی نمایش قابل مشاهده نباشند را شناسایی کنند.

بررسی کیفیت رنگ و چاپ در نمونه اولیه بسته بندی

درحالی‌که ممکن است همه‌چیز بر روی صفحه‌ی نمایش درست به نظر برسد، به یاد داشته باشید اشتباهات املایی یا دستوری جزئی می‌تواند اعتبار برند شما را زیر سوال ببرند. اگر مشتریان اشتباهات املایی را تشخیص دهند، کمتر به برند شما اعتماد خواهند کرد.

مراحل پیش از تولید

همان‌طور که قبلاً اشاره شد؛ مزیت دیگر گرفتن ماکت بسته بندی این است که می‌توانید بسته‌بندی فیزیکی را تجزیه و تحلیل، و نقص‌هایی را شناسایی کنید که در صفحه‌ی نمایش قابل مشاهده نیستند. همچنین این فرصت را به شما می‌دهد تا در مورد ارتقا، ترفندها یا تغییرات احتمالی که ممکن است بخواهید در تولید نهایی پیاده‌سازی کنید، بحث کنید. امکان ارزیابی نحوه‌ی درست باز و بسته شدن درب جعبه و همچنین کیفیت قرارگیری درست محصول در بسته‌بندی، یکی دیگر از مزایای نمونه‌گیری‌ست. همچنین می‌توانید تعدادی نمونه جعبه را همراه با محصول برای عده‌ای از مشتریان وفادار جهت دریافت بازخورد ارسال کنید. با بازخوردی که از مشتریان خود دریافت می‌کنید، می‌توانید تغییرات لازم را اعمال کنید.

بررسی کیفیت فیزیکی بسته بندی با درخواست نمونه اولیه

در نتیجه، نمونه‌ی اولیه کمک می‌کند تا مطمئن شوید که کیفیت فیزیکی بسته‌بندی مطابق با استانداردهای پروژه در نظرگرفته شده و دقیقاً همان چیزی که در تولید مورد نیاز است.

به بیان ساده، کم نگذارید و نمونه‌ی جعبه را قبل از تولید سفارش دهید!


ترجمه از وب‌سایت Pakfactory