گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / بلیستر کاغذی دارو (Push Tab)
بلیستر کاغذی دارو سازگار با محیط زیست - کاغذهای Push Tab

بلیستر کاغذی دارو (Push Tab)

در تولید بلیستر روش متداول، استفاده از فویل آلومینیومی و صفحه‌ی پلاستیکی‌ست. با اولین تولیدکنندگان بلیستر کاغذی دارو آشنا شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

ویژگی‌های بلیستر کاغذی Push Tab

جایزه‌ی بسته‌بندی ۲۰۲۱ آلمان


بلیستر کاغذی دارو سازگار با محیط زیست - کاغذهای Push Tab

شرکت‌های هوتاماکی و سینتوگن (Huhtamaki and Syntegon) با همکاری هم، موفق به تولید بلیستر‌‌های کاغذی مورد استفاده در حوزه‌ی صنایع داروسازی و مراقبت‌های بهداشتی شدند.

در تولید بلیستر (متریال مورد استفاده در بسته‌بندی و محافظت بسته‌های دارویی) روش متداول، استفاده از فویل آلومینیومی و صفحه‌ی پلاستیکی‌ست و استفاده از کاغذ مرسوم نیست. شرکت هوتاماکی و سینتوگن اولین تولیدکنندگان بلیسترهای کاغذی سازگار با محیط زیست هستند.

این دو شرکت به‌عنوان پیشگامان این حوزه راهی برای استفاده از کاغذهای تجدیدپذیر برای تولید بسته‌بندی قرص به‌صورت ایمن، کاربردی و پایدار پیدا کرده‌اند. 

ویژگی‌های بلیستر کاغذی Push Tab

بلیسترهای کاغذی Push Tab حاوی بیش از ۷۵٪ مواد کاغذی‌ست که از تامین‌کنندگان دارای مجوز FSC (شورای حمایت از جنگل‌ها) در اروپا تهیه شده است.

لوگوی FSC - شورای حمایت از جنگل‌ها

الزامات ایمنی دقیق بسته‌بندی‌های دارویی در طراحی کاغذهای Push Tab در نظر گرفته شده است. 

شرکت هوتاماکی اعلام کرده است که این بلیستر‌ها با کمک پوشش‌های محافظتی مخصوص در برابر آب و بخار آب، خواص ضد آب مناسبی دارند که بدون آسیب رساندن به سطح ایمنی و با عملکرد قابل قبول، می‌توانند به جایگزینی پایدار و مناسب برای بلیسترهای آلومینیومی / مونو پی‌وی‌سی (PolyVinyl Chloride) سنتی تبدیل شوند.

پوشش محافظتی و لایه های ضد آب بلیستر کاغذی دارو

از دیگر ویژگی‌های این محصول، باز شدن آسان با فشار انگشت، امکان چاپ دو رو، قابلیت استفاده از تکنیک‌های برجسته و بریل برای درج نام ژنریک (نام علمی دارو) یا نام تجاری و… است.

کاغذ Push Tab به‌عنوان جایگزینی مناسب برای بلیسترهای سنتی، حس منحصربه‌فردی از تجربه‌ی لمس کاغذ را برای استفاده‌کنندگان فراهم می‌کند.

جایزه‌ی بسته‌بندی ۲۰۲۱ آلمان

فابیو دایدونه (Fabio Daidone)، مدیر فروش بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر شرکت هوتاماکی می‌گوید: 

«ما مفتخریم که راه حل جدید و پایدار با پتانسیل رشد بالا برای بسته‌بندی قرص در صنعت داروسازی ارائه داده‌ایم. فروش بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر در صنعت دارویی اروپا دارای ارزش ۱.۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۰ بوده است و تخمین زده شده که تقریباً ۸۰٪ آن در حوزه‌ی بلیستر است. خوشحالیم در پاسخگویی به مشتریان خود با کاغذ Push Tab اولین جایگزین پایدار برای این نوع بسته‌بندی ارائه می‌دهیم.»

این دو شرکت جزو برندگان جایزه‌ی بسته‌بندی سال ۲۰۲۱ آلمان از موسسه‌ی بسته‌بندی آلمان German Packaging Institute) GPI) هستند. در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۱، موسسه‌ی بسته‌بندی آلمان، کاغذهای Push Tab را به‌عنوان کاغذهای پایدار و دوست‌دار محیط زیست به رسمیت شناخت.

جایزه بسته بندی آلمان

ترجمه از وب‌سایت Packaging Europe و Huhtamaki