گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بسته بندی قهوه
انواع بسته بندی و پاکت قهوه

بسته بندی قهوه

قهوه محصولی ویژه و بسیار حساس است. با انواع بسته بندی پاکت قهوه و فاکتورهای موثر در آن آشنا شوید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

بسته‌بندی قهوه

انواع بسته بندی‌ پاکت قهوه

——— ۱. پاکت ساید فولد The Side Fold

——— ۲. پاکت فلت باتم (کف صاف) Flat Bottom

——— ۳. پاکت بالشتی Pillow Bags

——— ۴. پاکت دوی پک Doypack

——— ۵. پاکت تو پاکت BIBs) Bag-In-Bag)

فاکتورها‌ی موثر در بسته‌بندی قهوه

——— نفوذ‌ناپذیری نسبت به رطوبت و اکسیژن

——— قابلیت دوخت حرارتی


انواع بسته بندی و پاکت قهوه

بسته بندی قهوه

قهوه محصولی ویژه و بسیار حساس است که کیفیت آن در اثر نفوذ اکسیژن و رطوبت به‌سرعت تغییر پیدا می‌کند. بنابراین نوع بسته‌بندی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. طیف گسترده‌ای از مواد در بسته‌بندی قهوه به کار برده می‌شوند که عبارتند از‌: مولتی لیر لمینت‌، کاغذ کرافت، شیشه، فلز و مواد پلاستیکی. 

طبق تحقیقات اخیر بر روی چند ماده که به‌صورت تک‌لایه برای بسته‌بندی قهوه استفاده می‌شوند، PET نسبت به سایر مواد مصرفی‌، خصوصیات بهتری به‌لحاظ فاکتور‌های لازم برای حفظ و نگهداری قهوه‌، نشان داده است. هرچند به‌طورکلی بسته‌های چندلایه بهترین محافظ تازگی و کیفیت قهوه بوده و از پرطرفدارترین بسته‌بندی‌ها محسوب می‌شوند.

قهوه بسته بندی شده

انواع بسته بندی‌ پاکت قهوه

۱. پاکت ساید فولد The Side Fold  

این بسته مقرون به صرفه و استفاده از آن آسان است. همچنین ظاهری مینیمال دارد. به همین دلایل این نوع بسته‌بندی به‌طور گسترده توسط برندهای سراسر جهان استفاده می‌شود.

این نوع پاکت وقتی روی سطوح صاف قرار می‌گیرد پایداری مناسبی ندارد؛ اما در هنگام گرفتن در دست احساس خوبی دارد. نگهداری بلندمدت آن آسان است، با لوله کردن یا تا کردن قسمت بالای پاکت و کمک گرفتن از چسب یا گیره، می‌توان ‌مجدد درب آن را بسته نگه داشت. 

انواع پاکت قهوه - پاکت ساید فولد The Side Fold

 ۲. پاکت فلت باتم (کف صاف) Flat Bottom

قسمت زیرین پاکت فلت باتم صاف است و این ویژگی باعث ایستادگی فوق‌العاده خوب در این نوع بسته می‌شود. شکل مربع این بسته، ظاهری کاملا شبیه جعبه به آن می‌دهد و امکان طراحی متنوع‌تر می‌شود. همچنین در پاکت فلت باتم می‌توان از زیپ استفاده کرد که قابلیت بسیار مفیدی برای بسته‌بندی قهوه می‌باشد.

انواع بسته قهوه - پاکت فلت باتم (کف صاف) Flat Bottom

۳. پاکت بالشتی Pillow Bags

کیسه‌های بالشتی رایج‌ترین نوع بسته‌بندی انعطاف‌پذیر هستند. با توجه به نام آن، شکلی مشابه بالشت دارند. پس از پر شدن در قسمت بالا و پایین صاف می‌شوند. کیسه‌های بالشتی بیشتر برای سرو محصول برای یک وعده ‌کاربرد دارند، مانند یک فنجان قهوه. 

این نوع بسته‌بندی قیمت کمی دارد و به همین دلیل استفاده از آن‌ها را برای صاحبان کافی‌شاپ در سراسر جهان جذاب‌تر می‌کند. بسته‌بندی بالشتی قهوه برای مقادیر کم‌مصرف عالی‌ست. 

انواع پاکت قهوه -  پاکت بالشتی Pillow Bags

 ۴. پاکت دوی پک Doypack

این نوع بسته در قسمت پایین کمی گرد و در قسمت بالا صاف و تخت است. پایه‌ی دوی پک بدون توجه به اندازه، پر‌ شدن یا وزن آن، کاملاً پایدار است و همچنین این ویژگی باعث می‌شود محصول در قفسه جلوه‌ی زیبایی داشته باشد. به‌طورمعمول پاکت‌های دوی پک دارای یک زیپ برای بسته‌شدن مجدد هستند. همه‌ی این ویژگی‌ها این بسته را به گزینه‌ی مناسبی برای بسته‌بندی قهوه تبدیل می‌کند.

انواع پاکت قهوه - پاکت دوی پک Doypack

۵. پاکت تو پاکت BIBs) Bag-In-Bag)

این بسته‌های قهوه برای مصرف در مقدار کم کاربرد دارند. برای چندین منظور داخل بسته‌های بزرگ‌تر قرار می‌گیرند، به عنوان مثال برای فروش در مقادیر بیشتر یا هر پاکت برای یک وعده سرویس غذایی از بسته‌ی بزرگ‌تر خارج می‌شود. این نمونه‌ی دیگری از یک سبک بسته‌بندی‌ست که امروزه بسیار رایج شده است و می‌توانید آن را در همه‌جا ببینید. به‌خصوص برای استفاده در کافی‌شاپ‌ها بسیار آسان و مقرون به صرفه هستند.  

پک قهوه - پاکت تو پاکت BIBs) Bag-In-Bag)

فاکتورها‌ی موثر در بسته بندی قهوه

نفوذ‌ناپذیری نسبت به رطوبت و اکسیژن 

قهوه نیازمند گونه‌ای بسته‌بندی‌ست که مانع نفوذ اکسیژن و رطوبت به درون آن شود و تازگی آن را حفظ کند. این محصول مانند سایر مواد پودری، در اثر نفوذ رطوبت در معرض کلوخه شدن قرار می‌گیرد. همچنین رطوبت‌، آرومای (عطر) قهوه -که فاکتوری بسیار مهم برای مصرف‌کننده محسوب می‌شود- را نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. اکسیژن به دشمن قهوه معروف است؛ چرا که قهوه در اثر تماس با آن به‌سرعت دچار اکسیداسیون شده و کیفیت خود را از دست می‌دهد‌.

فاکتورهای موثر در بسته بندی قهوه - نفوذ‌ناپذیری نسبت به رطوبت و اکسیژن 

قابلیت دوخت حرارتی 

این فاکتور درمورد بسته‌بندی‌هایی که نیاز به دوخت دارند مطرح است‌. حتی اگر ماده‌ی مورد استفاده برای بسته‌بندی، بهترین میزان ممانعت‌کنندگی در مقابل نفوذ رطوبت و اکسیژن را داشته‌ باشد اما فاقد قابلیت دوخت حرارتی باشد‌؛ این عامل نقش مثبت دو فاکتور فوق را بی‌اثر می‌نماید.

فاکتورهای مهم در بسته بندی قهوه - دوخت حرارتی

بسته بندی قهوه همانند بسته‌بندی سایر محصولات باید بتواند مشتری را به سمت خود جذب کند‌. حتی اگر بسته‌بندی بتواند کیفیت قهوه را به مطلوب‌ترین شکل حفظ کند اما به‌لحاظ بصری مصرف‌کننده جذب آن نشود‌‌، شانسی برای فروش نخواهد داشت. شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی قهوه همان‌قدر که به کیفیت دانه قهوه و فرایند فرآوری، روست و احیانا آسیاب آن اهمیت می‌دهند‌؛ ناگزیرند در طراحی بسته‌بندی قهوه نیز خلاقیت و نوآوری به خرج دهند‌. درحقیقت بسته‌بندی قهوه، آخرین حلقه‌ی زنجیره‌ی بلندی‌ست که از مزارع قهوه شروع شده و به قفسه‌‌ی فروشگاه‌های خرده‌فروشی ختم می‌شود تا درنهایت به دست مشتری برسد. 


ترجمه بخش‌هایی از وب‌سایت Brandmycafe