گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / کاغذ جدید با الیاف چمن
کاغد با الیاف چمن

کاغذ جدید با الیاف چمن

الیاف چمن به‌عنوان ماده‌ی خام برای تولید محصولات نوآورانه‌ای به نام کاغذ چمن: منبع اقتصادی و زیست‌محیطی جدید برای صنعت کاغذ اروپا

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

کاغذ چمن، یک مدعی جدید در بسته‌بندی کاغذی

چمن، جایگزینی پایدار برای مواد خام (اولیه) ‌تولید کاغذ

پتانسیل امیدوارکننده‌ی الیاف چمن


بسته بندی کاغذی با الیاف چمن

کاغذ چمن، یک مدعی جدید در بسته‌بندی کاغذی

تولید کاغذ یکی از صنایعی‌ست که نقش زیادی در انتشار گاز CO2 دارد. کاغذ تولیدشده از چمن، یک ماده‌ی الیاف گیاهی‌ست که از سبزه به دست می‌آید و منابع طبیعی جنگل را حفظ می‌کند. کاغذهای تولید شده از‌ چمن، ظاهر و کیفیتی مشابه سایر کاغذها دارند و همچنین قابلیت تاشوندگی برای استفاده در صنعت بسته‌بندی را دارا می‌باشند.

بحران آلودگی پلاستیکی که محیط ما را تحت‌الشعاع قرار ‌‌داده است ‌و گازهای گلخانه‌ای مرتبط با آن که در طول تولید آن‌ها منتشر می‌شود، تهدیدی فزاینده برای آب و هوای زمین است. اما ایده‌ی جایگزینی پلاستیک با کاغذ راهگشا نیست، زیرا مواد اولیه‌ی صنعت کاغذ از جنگل‌ها سرچشمه می‌گیرد.

جنگل‌های متنوع بیولوژیکی به‌طور قابل توجهی در حال تغییر‌یافتن توسط صنایع خمیر‌سازی کاغذ هستند، که این روند ارزش‌های اکولوژیکی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رشد سریع اکالیپتوس که به‌عنوان ماده اولیه صنعت کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد، آتش‌سوزی جنگل‌ها را تشدید می‌کند.

چمن، جایگزینی پایدار برای مواد خام (اولیه) ‌تولید کاغذ

شرکت آلمانی Creapaper با بودجه‌ی اتحادیه اروپا از پروژه‌ی Grass Paper، یک ماده خام (اولیه) جدید و بسیار نوآورانه، پایدار و مقرون به صرفه را برای صنایع کاغذ و بسته‌بندی معرفی کرده است. پس از چند تلاش برای استفاده از مواد اولیه‌ی متنوع، علاوه بر چوب و کاغذ بازیافتی، نتیجه‌ی تلاش این شرکت به چمن و به‌طور خاص یونجه ختم شد.

«مایکل شاتز اشنایدر» (Michael Schatz Schneider) مدیر‌‌ ارشد Creapaper توضیح می‌دهد: «یونجه خشک قبل از این‌که به کارخانه‌ی کاغذ برود و تبدیل به کاغذ شود، از قد بریده و سپس آسیاب می‌شود و در نهایت به‌صورت گلوله فشرده می‌شود.»

پوکه یا رول چمن و سبزه - متریال تولید کاغذ

روش خاص تولید Creapaper نیاز به افزودنی‌های شیمیایی و آب برای تولید خمیر‌ کاغذ را از بین می‌برد. در چمن، برای حل کردن لیگنین _ نوعی چسب طبیعی که الیاف سلولز را در کنار هم نگه می‌دارد و آنها را محکم می‌کند _ نیازی به عملیات شیمیایی یا مقادیر زیادی آب نیست، زیرا در‌ چمن مقدار کمی (لینگین) وجود دارد.

رول کاغذ

این شرکت ادعا می‌کند که روش تولید آن‌ها در‌ مقایسه با تولید کاغذ سنتی، حدود ۳۰۰ کیلوگرم انتشار CO2 را برای هر تن کاغذ کاهش می‌دهد. علاوه بر این، Creapaper تنها از ۲ لیتر آب برای تولید ۱ تن خمیر علف استفاده می‌کند. تولید ۱ تن خمیر‌ از چوب، که برای تولید کاغذ ضروری‌ست، حدود ۶۰۰۰ لیتر آب نیاز دارد. مقایسه‌ی انرژی و ردپای دی‌اکسید‌کربن به همان اندازه نتایج مثبتی را نشان می‌دهد: «تولید ۱ تن خمیر چمن تنها به ۰/۲ مگاوات انرژی الکتریکی نیاز دارد».

کاغذ بسته بندی با الیاف سبزه

پتانسیل امیدوارکننده‌ی الیاف چمن

بعد از خمیر چوب و کاغذ بازیافتی، می‌توان از الیاف چمن به‌عنوان سومین منبع مواد خام صنعت کاغذ استفاده کرد. این الیاف نمی‌تواند به‌طور کامل جایگزین الیاف خام یا خمیرهای بازیافتی (چوب) شود؛ اما در حال حاضر می‌تواند تا ۵۰٪ از محتوای فیبر محصول نهایی را تشکیل دهد. فیبر چمن نیز تا ۷۰٪ ارزان‌تر از خمیر چوب است. الیاف چمن جایگزینی بسیار مناسب به‌جای استفاده از منابع جنگلی به صنعت ارائه می‌دهد.

پوکه یا رول چمن و سبزه

«شاتز اشنایدر» (Schatz schneider) می‌گوید: «من معتقدم چمن و چوب می‌توانند در‌ آینده به‌عنوان مکمل هم در صنعت کاغذ استفاده شوند.» 

علاوه بر این، الیاف چمن منبع درآمد جدیدی برای کشاورزان است؛ زیرا این یونجه‌های دور‌ریز و بی‌مصرف، در حال حاضر سوزانده شده یا برای پر کردن نیروگاه‌های بیوگاز استفاده می‌شوند.

Creapaper اولین خط تولید الیاف صنعتی چمن را راه‌اندازی کرده است. با کاغذ چمن Creapaper امکان تولید کیسه‌های مواد‌غذایی، بشقاب‌ها، سینی‌ها، فنجان‌ها، نی‌ها، کارت‌ها، بسته‌های پست و جعبه‌های بسته‌بندی فراهم است. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ پستی این ‌محصول را به‌عنوان مواد بسته بندی امتحان می‌کنند. 


ترجمه از وب‌سایت Cordis Europa